popmùzika (angl. popmusic), plačiąja prasme – bet kuri populiariosios muzikos rūšis. Dažnai popmuzikos terminu apibūdinama komercinė, nesudėtinga muzika (pirmiausia popdaina), skirta didelei auditorijai, o ne konkrečiai subkultūrai ar ideologijai. Popmuzikoje svarbesniu laikoma atlikimas, įrašo kokybė, bet ne išliekamoji meninė vertė.

Popdaina susijusi su popindustrija, kurios pradžia laikytinas 20 a. 3 dešimtmetis, kai buvo pradėta tiražuoti džiazo, country ir bliuzo muziką. Pirmieji popmuzikos atlikėjai – L. D. Armstrongas, E. Fitzgerald, F. Sinatra ir kiti. Didžiojoje Britanijoje popmuzikos pradžia laikoma 20 a. 6 dešimtmetis, kai išpopuliarėjo rokenrolas ir kitos populiarios jaunimo muzikos srovės (B. Haley, E. A. Presley, J. L. Lewis ir kiti). 20 a. 7 dešimtmetyje Didžiojoje Britanijoje popmuzikos terminas konkuravo su terminu beat music, Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) – net su roku (JAV Madonna laikoma roko muzikos atlikėja). Maždaug nuo 1967 terminas rock priešinamas terminui pop. Roko atstovai teigia norėję išplėsti popmuzikos ribas, dėl to atsirado daug eksperimentų, naujovių (ir naujų instrumentų), vis sudėtingesnių atlikimo stilių (King Crimson, Emerson Lake & Palmer, Van Der Graaf Generator, Led Zeppelin ir kiti). Popatlikėjai kūrė paprastas didesnei auditorijai suprantamas komerciškai sėkmingas dainas (T. Jonesas, E. Humperdinckas ir kiti). Ši muzika buvo be jokių muzikinių ambicijų, buvo siekiama tik komercinės sėkmės (popmuziką kūrė ir tebekuria geriausi prodiuseriai, aranžuotojai, dizaineriai, vadybininkai, choreografai ir kiti).

Popmuzika daug ką perėmė iš populiariosios muzikos kitų žanrų. Ankstyvojoje popmuzikoje vyravo sentimentalios ir lėtos baladės, vėlesnei didelę įtaką padarė soul ir gospel harmonija, džiazas, country ir roko instrumentuotė, klasikinės muzikos orkestruotė, šokių muzikos tempas, hip hopo ritminiai elementai. Popmuzika tapo vyraujančia tarptautine subkultūros dalimi, nors kiekvienas regionas ar valstybė turi savo popmuzikos formas, charakteristikas. 21 a. 1 dešimtmečio popmuzika turi nepaprastai daug stilių ir krypčių. Jų terminus dažniausiai sukuria patys muzikantai.

Dažnesni popmuzikos stiliai: electropop (Kraftwerk, G. Jones, Ladytron ir kiti), dance‑pop (Madonna, M. Jacksonas, Pet Shop Boys ir kiti), girlsband (The Shirelles, The Ronettes, The Supremes, Sugababes ir kiti), boysband (Backstreet Boys, Take That, No Mercy ir kiti), synth‑pop (Depeche Mode, New Order, G. Numanas, Japan ir kiti), art‑pop (Bjork, B. Eno, D. Sylvianas, K. Bush ir kiti), euro‑pop (ABBA, Sandra, Baccara, Ace Of Base ir kiti), pop‑rock (The Beatles, D. Bowie, Simon & Garfunkel ir kiti).

Lietuvoje ryškiausi popmuzikos atstovai: 20 a. 3–4 dešimtmetyje – D. Dolskis, A. Šabaniauskas, 7–9 dešimtmetyje – vokaliniai instrumentiniai ansambliai Nemuno žiburiai, Kopų balsai, Nerija, Vilniaus aidai, N. Ščiukaitė, S. Povilaitis, A. Lemanas, N. Paltinienė, 21 a. pradžioje – Dž. Butkutė, grupės Yva, 69 Danguje ir kitos.

2980

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką