pratýbos, karinių vienetų, jų valdymo institucijų įgūdžių veikti mūšio lauke, jūroje ir ore ugdymas, vadų ir štabų treniravimas šiomis sąlygomis.

Pratybos rengiamos visiems kariniams vienetams, štabams ir vadovybei; yra pagrindinis ir veiksmingiausias jų karinio parengimo būdas. Pagal mastą pratybos būna strateginės, operacinės ir taktinės, t. p. tarptautinės, pagal paskirtį (tikslą) – kalendorinės (planinės), kontrolinės, parodomosios, tiriamosios ir bandomosios, pagal dalyvių sudėtį – pajėgų (taktikos pratybos), vadų ir štabų (štabo pratybos), pagal metodiką – vienpusės ir dvipusės (yra 2 kovojančios šalys), vieno, dviejų ir daugelio lygių.

Pratybos būna su koviniu šaudymu ir be jo. Pėstininkų ir tankų vienetams rengiamos bendrosios taktikos pratybos, artilerijos ir raketų vienetams – taktikos specialiosios, ugnies valdymo, branduolinės ir kitos pratybos. Pratybos baigiamos aptarimu. Kartais kai kurie operacinio ir taktinio, vadų ir štabų rengimo renginiai (pvz., bataliono taktikos pratybos) vadinami mokymais.

Taktikos pratybos

Taktikos pratybos – karių ir padalinių taktikos rengimo pagrindinė forma. Rengiamos skyriuose, būriuose ir kuopose; kariai ir padaliniai turi įgyti įvairių taktikos veiksmų atlikimo įgūdžių. Pagal pratybų metodiką būna 2 pratybų formos: taktikos treniruotė ir taktikos pratybos; šios vyksta nenutrūkstamai tol, kol įvykdomos visos mokomosios užduotys. Dalyvių klaidos taisomos įteikiant įvadus apie priešo veiksmus arba padalinio nuostolius. Pratybos rengiamos dieną ir naktį, bet kokiomis oro sąlygomis. Būrio ir kuopos kovinis rengimas baigiamas 2–3 parų kompleksinėmis taktikos pratybomis.

Štabo pratybos

Štabo pratybose mokomi štabų karininkai, lavinami jų darbo įgūdžiai, siekiama tobulinti kariuomenės valdymą. Be štabų, šiose pratybose dalyvauja ryšių, saugos ir paramos padaliniai, užtikrinantys vadaviečių kūrimą ir veikimą. Rengiamos pratybos su žemėlapiais, kariniais žaidimais, paskaitų ciklais, grupinės pratybos (diskusijos), atliekama operatyvinė analizė.

Tarptautinės pratybos

Tarptautinės pratybos − pasirengimo tarptautinėms operacijoms pratybos ir mokymai taikos metu. Lietuvos kariuomenėje vykdomos pagal Lietuvos krašto apsaugos sistemos kovinio rengimo arba tarptautinio karinio bendradarbiavimo planus ir programas.

NATO pajėgų pratybos

NATO pajėgų pratybos – vienas pagrindinių jungtinių NATO pajėgų, vadų ir štabų rengimo kovos veiksmams būdų. Tikslas – palaikyti aukštą kovinės ir lauko (skraidymo, jūrų) parengties lygį, rengtis kovos veiksmams pradiniu karo laikotarpiu. Nuo 20 a. 10 dešimtmečio rengiant pajėgas ir štabus didelio masto kovos veiksmams daugiau dėmesio skiriama ribotiems kariniams konfliktams viename arba keliuose gretimuose karo veiksmų teatruose, Europos karo teatre ir kitur. Strateginės NATO pajėgų pratybos (manevrai) rengiamos su Europos ir Atlanto karo teatruose dislokuotomis ginkluotosiomis pajėgomis, operacinės‑strateginės pratybos – su ginkluotųjų pajėgų grupuotėmis karo veiksmų teatruose, operacinės pratybos – su junginiais operacinės krypties ribose.

NATO pajėgų pratybos Rumunijoje (2017)

Nuo 10 dešimtmečio vidurio kasmet 4–5 kartus vyksta aukščiausių jungtinių NATO pajėgų Europoje valdymo institucijų vadovybės ir štabo treniruotės, iki 150 mokomųjų, pagal šalių dalyvių nacionalinius planus – apie 500 daugiausia taktinio lygmens pratybų. Daugiausia rengiama dvišalių pratybų: korpuso (iki 2 savaičių), divizijos (iki 10 d.), brigados (6–8 d.).

-taktikos pratybos; -štabo pratybos; -tarptautinės pratybos; -NATO pajėgų pratybos

645

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką