prẽkės klastõtė, kontrafãkcija (pranc. contrefaction – klastojimas), prekė (įskaitant jos pakuotę), be leidimo pažymėta prekės ženklu, kuris tapatus prekės ženklui, įregistruotam tokios pat rūšies prekėms, arba kurio pagal jo esminius požymius negalima atskirti nuo įregistruoto prekės ženklo ir kuris dėl to pažeidžia atitinkamo prekės ženklo savininko teises. Prekės klastote laikomas ir tokiomis pačiomis aplinkybėmis pateikiamas (net ir atskirai) bet koks prekės (prekių) ženklo simbolis (ženklas, lipdukas, brošiūra, naudojimo instrukcija ar garantijos dokumentas su prekės ženklo simboliu), taip pat pakuotės, ant kurių yra suklastotų prekių ženklų.

Pagal 2003 Europos Sąjungos Tarybos reglamentą Dėl muitinės veiksmų, atliekamų su prekėmis, kurios, kaip įtariama, pagamintos pažeidžiant tam tikras intelektinės nuosavybės teises, ir priemonių, kurių turi būti imamasi prekių atžvilgiu, nustačius, kad jos pagamintos pažeidžiant tokias teises (vadinamasis Pasienio priemonių reglamentas), prekės, pažeidžiančios prekių ženklo teises, yra įvardijamos kaip suklastotos, o prekės, pažeidžiančios kitas intelektinės nuosavybės teises, įvardijamos kaip piratinės prekės. Reglamento preambulėje nurodoma, kad suklastotų, piratinių, kitaip pažeidžiančių intelektinės nuosavybės teises prekių realizavimas daro didelę žalą ne tik sąžiningiems gamintojams, prekybininkams ir intelektinės nuosavybės teisių subjektams, bet ir klaidina vartotojus, kartais net kelia pavojų jų sveikatai ir saugumui, todėl būtina imtis priemonių, kad būtų užkirstas kelias tokiai neteisėtai veiklai ir šios prekės nebūtų įsileidžiamos į rinką. Tokioms prekėms taikomos muitinės priežiūros priemonės pagal Europos Sąjungos teisę ar valstybės narės, kurios muitinei pateiktas prašymas taikyti atitinkamas priemones, teisę. Kiti pagrindiniai teisės aktai, reglamentuojantys muitinės priežiūros priemonių taikymą kovojant su suklastotomis prekėmis, yra 1994 Sutartis dėl intelektinės nuosavybės teisių aspektų, susijusių su prekyba (valstybės narės gali netaikyti su muitinės priežiūros priemonių taikymu susijusių nuostatų mažiems kiekiams nekomercinio pobūdžio prekių, kurios sudaro keleivio asmeninį bagažą, ar siunčiamoms mažoms siuntoms), 2004 Komisijos reglamentas, nustatantis 2003 Tarybos reglamento įgyvendinimo nuostatas, 1992 Tarybos reglamentas, nustatantis Bendrijos muitinės kodeksą.

LIETUVOJE muitinės priežiūros priemonių taikymą kovojant su prekių klastotėmis reglamentuoja Bendrijos muitinės kodeksas, Lietuvos muitinės įstatymas (2004; reglamentuoja sritis, kurių nereglamentuoja Bendrijos muitinės kodeksas), kiti įstatymų įgyvendinamieji aktai. Už prekių ženklų klastojimą taip pat numatyta administracinė ir baudžiamoji atsakomybė. Prekių ženklo savininko patirta žala dėl ženklo klastojimo, atlyginama Civilinio kodekso (2000, įsigaliojo 2001) ir Prekių ženklų įstatymo (2000, 2004 pakeistas Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą ir prisijungus prie Bendrijos prekių ženklų sistemos) nustatyta tvarka.

1314

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką