preromantzmas (lot. prae – prieš, anksčiau + romantizmas), literatūros srovė, tradiciškai priskiriama klasicizmo epochos pabaigai, bet gali būti laikoma ir pirmuoju romantizmo etapu. Preromantizmo bruožai išryškėjo 18 a. antroje pusėje ir išreiškė šviečiamojo klasicizmo normatyvinės estetikos ir absoliutizmo krizę. Kaip ir sentimentalizmo atstovai, preromantikai skelbė naujas meno tendencijas, posūkį į sensualizmą, nukreiptą prieš racionalizmo principus ir kanonus. Nebetikėta protu ir pažanga, kelta mintis apie subjektyvių estetinių kriterijų galimybę, aukštinta asmenybės ir vaizduotės laisvė, daug dėmesio skirta gamtai ir psichologinei būsenai. Sentimentalizmas atsigręžė į gamtą ir kaimo gyvenimą, preromantizmo atstovai aukštino viduramžius ir folklorą (natūralų, arba laukinių genčių, meną). Teoriškai preromantizmas pagrįstas intuityvistine ir subjektyvistine filosofija (G. Berkeley), preromantizmo koncepciją inspiravo J.‑J. Rousseau, apibendrino J. G. Herderis ir kiti.

Preromantizmas pirmiausiai suklestėjo Didžiojoje Britanijoje, čia iš naujo susidomėta W. Shakespeare’u, J. Miltonu, pasirodė senosios anglų poezijos ir folkloro imitacijų (R. Hurdo, 1720–1808, Laiškai apie viduramžius ir riterių romanus / Letters on Chivalry and Romance 1762, T. Percy Senosios anglų poezijos paminklai / Reliques of Ancient English Poetry 3 tomai 1765, J. Macphersono Osiano giesmės / The Works of Ossians 2 tomai 1765, R. Burnso, T. Chattertono kūryba), išpopuliarėjo vadinamoji kapinių poezija (E. Youngas, T. Gray) ir gotikinis romanas (H. Walpole’io Otranto pilis / The Castle of Otranto 1765, W. Beckfordo Vatekas / Vathek, parašyta 1782, išleista 1787, A. Radcliffe Udolfo paslaptys / The Mysteries of Udolpho 1794) ir kiti. Prancūzijoje preromantizmas nenustelbė sentimentalizmo, nors preromantizmas ryšku J. Cazotte’o apysakoje Įsimylėjęs velnias (Le Diable amoureux 1772), bruožų turi J. H. Bernardino de Saint‑Pierre’o, D. A. F. de Sade’o kūryba. Vokietijoje preromantizmas siejamas su F. G. Klopstocko poezija ir Audros ir veržimosi literatūra (J. W. Goethe’s romanas Jaunojo Verterio kančios / Die Leiden des jungen Werthers 1774, F. M. von Klingerio, Chr. F. D. Schubarto ir kitų kūryba).

Preromantizmas lietuvių literatūroje

Lietuvių literatūroje preromantizmas paprastai neišskiriamas, bruožų randama S. Daukanto, A. Baranausko, Maironio kūryboje. A. Radzevičius studijoje Literatūros kryptys (1990), siūlydamas kitokią literatūros krypčių chronologiją, bandė teoriškai išplėtoti preromantizmo prielaidas lietuvių literatūroje.

389

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką