privilègijos, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teisės aktai, kuriais valdovai bajorams ir miestams suteikdavo teisių ir laisvių. Lietuvos didžiųjų kunigaikščių teikiamos privilegijos buvo: žemės (visos Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės bajorams), sričių (sričių bajorams) ir miestų.

Jogailos (Jogailos privilegija Lietuvos bajorams katalikams, Jogailos privilegija Vilniaus vyskupui; 1387), Vytauto (15 a. pradžia), Žygimanto Kęstutaičio privilegija (1434), Kazimiero privilegija (1447), Aleksandro privilegija (1492), Žygimanto Senojo privilegijos (1506, 1529) ir Žygimanto Augusto (Bielsko privilegija, 1564) privilegijos nustatė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės pasaulietinių ir dvasininkų feodalų teisinę padėtį; sulygino iškilusius tarnybinius bajorus (tarnybininkai) su tėvoniniais (tėvonija). Jos buvo teisinis pagrindas susiklostyti bajorų luomui. Bajorai gavo asmens neliečiamybės teisę: galėjo laisvai valdyti ir tvarkyti savo turtus, buvo atleisti nuo mokesčių ir darbo prievolių, įgijo tėvoninę jurisdikciją baudžiauninkams (tėvoninis teismas).

Sričių privilegijomis didysis kunigaikštis nustatydavo jų santykius su visa Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste. Sričių bajorai prašydavo didįjį kunigaikštį privilegijos, norėdami apsaugoti savo interesus nuo centrinių ir vietinių didžiojo kunigaikščio institucijų savivalės. Iš viso žinoma 20 sričių privilegijos. Seniausia išlikusi yra Lucko privilegija (1427). Žemaitijos privilegijos bajorams (1411 ar 1413 Jogailos ir Vytauto, 1441 ir 1442 Kazimiero Jogailaičio, 1492 Aleksandro) garantavo jų luomines teises ir krašto autonomiją.

Miestams privilegijas pradėjo teikti Jogaila (pirmoji – 1387 Jogailos privilegija Vilniui). Jos buvo teikiamos ir 15–18 a., ypač 16 a. ir 18 a. pabaigoje. Privilegijomis didysis kunigaikštis suteikdavo miestams savivaldą (dažniausiai Magdeburgo teisę), t. p. leisdavo steigti mieste cechus, turėti miestui sankrovos teisę, rengti jame prekymečius, laikinai atleisdavo miestiečius nuo mokesčių valstybės iždui. Privilegijų pagrindu susiklostė miestiečių luomas. Apskritai, suteikdamas bet kokią privilegiją didysis kunigaikštis patvirdindavo savo pirmtakų duotas privilegijas.

-žemės privilegijos; -sričių privilegijos; -miestų privilegijos

1164

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką