prokuròras (pranc. procureur), prokuratūroje dirbantis pareigūnas, atstovaujantis valstybės interesams, palaikantis valstybinį kaltinimą, teisme kaltinamajam siūlantis bausmę.

Prokuroro skyrimas

Demokratinėse valstybėse generalinis prokuroras dažniausiai ne renkamas, bet skiriamas tam tikros valdžios institucijos (pvz., parlamento ar šalies prezidento), nedemokratinėse valstybėse – diktatoriaus ar politinės partijos. Autoritarinėse šalyse prokuroro pareigybė dažnai tampa politinio režimo dalimi, susidorojimo priemone.

Prokuroras Lietuvoje

Lietuvoje prokuroras atlikdamas savo funkcijas yra nepriklausomas, paklūsta tik Lietuvos Respublikos Konstitucijai ir įstatymams. 2020 pradžioje Lietuvoje buvo 659 prokurorai.

Prokuroru gali būti paskirtas Lietuvos Respublikos pilietis, turintis nepriekaištingą reputaciją, mokantis valstybinę lietuvių kalbą, turintis aukštąjį universitetinį teisinį išsilavinimą ir įgijęs teisės bakalauro ir teisės magistro ar teisininko profesinį kvalifikacinį laipsnį, turintis 3 m. teisinio darbo stažą ir išlaikęs pretendentų į prokurorus egzaminą. Prokurorą į pareigas skiria generalinis prokuroras atsižvelgdamas į Atrankos komisijos (sudaroma 3 metams iš 7 narių) išvadas, kurios generalinio prokuroro nesaisto.

Prokuroro veikla

Atlieka ir organizuoja ikiteisminį tyrimą, jam vadovauja, kontroliuoja ikiteisminio tyrimo pareigūnų proceso veiklą, palaiko valstybinį kaltinimą baudžiamosiose bylose, kontroliuoja nuosprendžių pateikimą vykdyti ir jų vykdymą Baudžiamojo kodekso (2000, įsigaliojo 2003), Baudžiamojo proceso kodekso (2002, įsigaliojo 2003), Bausmių vykdymo kodekso (2002, įsigaliojo 2003) ir Prokuratūros įstatymo (1994, nauja redakcija 2003) nustatyta tvarka. Prokuroras, nustatęs asmens, visuomenės, valstybės teisių ir teisėtų interesų pažeidimą, viešąjį interesą gina įstatymų nustatytais atvejais ir tvarka pagal asmens, valstybės ar savivaldybių institucijos arba įstaigos pranešimą, pasiūlymą, pareiškimą, skundą arba savo iniciatyva, t. p. tais atvejais, kai kitų institucijų pareigūnai, tarnautojai ar jiems prilyginti asmenys, privalantys ginti šį interesą, nesiėmė jokių priemonių pažeidimams pašalinti.

Prokuroro nepriklausomumas

Prokurorui negali būti daromas joks politinis, ekonominis, psichologinis, socialinis spaudimas ar kitoks neteisėtas poveikis, kuris galėtų turėti įtakos jo priimamiems sprendimams, asmenims draudžiama duoti prokuratūrai įstatymuose nenustatytų pavedimų ar įpareigojimų arba kitaip kištis į prokurorų veiklą. Mėginimas paveikti prokurorą siekiant, kad jis priimtų neteisėtą sprendimą, laikomas kišimusi į prokuroro veiklą ir užtraukia įstatymų nustatytą atsakomybę.

Prokuroro patraukimas atsakomybėn

Dėl prokuroro padarytos nusikalstamos veikos pradėti ikiteisminį tyrimą gali tik generalinis prokuroras. Įeiti į prokuroro gyvenamąsias, tarnybines ir kitas patalpas, daryti jose, prokuroro asmeniniame ar tarnybiniame automobilyje arba kitoje asmeninėje transporto priemonėje apžiūrą, kratą ar poėmį, t. p. atlikti prokuroro asmens apžiūrą ar kratą, jam priklausančių daiktų ir dokumentų apžiūrą ar poėmį galima tik prokurorui sutikus arba jei generalinis prokuroras pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl prokuroro padarytos nusikalstamos veikos. Ši nuostata netaikoma, kai prokuroras užklumpamas darantis nusikalstamą veiką ar tuoj po jos.

Administracinių nusižengimų kodekso (2015, įsigaliojo 2017) nustatyta tvarka prokuroras gali būti patrauktas administracinėn atsakomybėn bendra tvarka. Be prokuroro pažymėjimo sulaikytas prokuroras turi būti nedelsiant paleistas, kai nustatomas jo statusas. Ši nuostata netaikoma, kai prokuroras užklumpamas darantis administracinį nusižengimą ar tuoj po jo, nusikalstamą veiką ar tuoj po jos arba kai dėl jo padarytos nusikalstamos veikos yra pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Prokuroro veiklos teritorija

Atlikdamas savo funkcijas prokuroras turi įgaliojimus veikti visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje. Generalinėje prokuratūroje dirbantys prokurorai turi generalinio prokuroro įgaliojimus veikti visuose teismuose. Teritorinėje prokuratūroje dirbantys prokurorai turi įgaliojimus veikti teismuose pagal generalinio prokuroro ar jo pavaduotojo nustatytą kompetenciją.

Prokuroro pareigos ir teisės

Prokurorams ir ikiteisminio tyrimo pareigūnams yra privalomos generalinio prokuroro patvirtintos rekomendacijos ir kiti teisės norminiai aktai, formuojantys ikiteisminio tyrimo, valstybinio kaltinimo ir nuosprendžių vykdymo kontrolės praktiką.

Prokuroras privalo būti ištikimas Lietuvos valstybei ir Lietuvos Respublikos konstitucinei santvarkai, gerbti ir ginti asmens teises ir laisves, nešališkai atlikti savo funkcijas, tinkamai ir laiku atlikti užduotis ar pavedimus, pranešti aukštesniajam prokurorui apie neteisėtus prašymus ar pavedimus, kilusius ar galimus viešųjų ir privačiųjų interesų konfliktus, laikytis Prokurorų etikos kodekso (2004, nauja redakcija 2012), saugoti įslaptintą informaciją, nesinaudoti ir neleisti kitiems asmenims naudotis tarnybine ar kita konfidencialia informacija kitaip, nei nustato įstatymai, kelti savo kvalifikaciją.

Prokuroras turi teisę nutarimu iškelti ikiteisminio tyrimo pareigūnui drausmės bylą, pranešti asmenims, kurie pagal Teismų įstatymą (1994, nauja redakcija 2002) atlieka teismų administracinės veiklos priežiūrą, apie atvejus, kai teismas nesiima reikiamų priemonių bylai tinkamai išnagrinėti.

Lietuvos prokuratūra

1431

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką