„Prussia rinkinys“ (vokiečių k. „Prussia‑Sammlung“), „Prūsijos rinkinys“, didžiausia prūsų archeologijos radinių ir kitų eksponatų kolekcija. Sudarė ~450 000 saugojimo vienetų (1945 duomenimis). Viena žymiausių Europoje. Dirbiniai nuo neolito (5000 m. senumo) laikotarpio: buities reikmenys, papuošalai, vazos, ginklai, monetos ir kita iš akmens, geležies, aukso, sidabro, bronzos, gintaro, stiklo, tekstilės, odos. Rinkinį nuo 1845 sukaupė Prūsijos senovės draugija Prussia.

Iš pradžių saugotas šios draugijos patalpose Karaliaučiuje, vėliau – Karaliaučiaus universiteto bibliotekoje, nuo 1881 – Karališkajame valstybiniame Karaliaučiaus miesto archyve. 1905 draugijos Karaliaučiaus pilyje muziejui Prussia perduotos archeologinių radinių, 1925 – senųjų ginklų kolekcijos. Dėl Sąjungininkų aviacijos Rytų Prūsijos (ir Mažosios Lietuvos) miestų bombardavimų per II pasaulinį karą paskutinio Prussia muziejaus direktoriaus W. Gaerte’s ir Proistorės skyriaus vedėjo W. La Baume’o rūpesčiu rinkinys ir kita muziejaus medžiaga buvo paslėpta trijose Rytų Prūsijos vietose.

Didžiausia dalis archeologinių eksponatų ir archyvas 1944 pradžioje buvo paslėpta Carlshofo (dabar Karolewo, Lenkija) prie Rastenburgo (dabar Kętrzynas) bažnyčioje. 1944 pabaigoje iš Carlshofo dauguma eksponatų (2 vagonai) buvo pervežta į Pomeraniją (Rytų Pamarį), iš čia 1 vagonas su 125 dėžėmis (archeologinių kasinėjimų planai, radinių archyvas, negatyvai ir kita) pervežta ir paslėpta Broocko dvare prie Demmino. 1949 visi iš Carlshofo išvežti eksponatai ir kitos vertybės buvo paslėptos Vokietijos mokslų akademijos Proistorės ir ankstyvųjų amžių instituto Rytų Berlyne rūsyje (kad dėžės nebūtų išvežtos į Maskvą).

1989 nugriovus Berlyno sieną ir susivienijus Vokietijai, nuo 1990 rinkinio kolekcija ir muziejaus Prussia kiti eksponatai saugomi Berlyno Proistorės ir ankstyvųjų amžių muziejuje (rasti ~45 000 archeologinių radinių ir ~50 000 dokumentų lapų buvo restauruoti ir konservuoti). Carlshofe likę eksponatai (dalis jų buvo išgrobstyta), daugiausia keramikos dirbiniai (1946 pavasarį rastos 33 dėžės), dabar saugomi Varmijos ir Mozūrijos muziejuje Olsztyne. Antra slėptuvė buvo Karaliaučiaus pilies rūsyje. 1944 08 pabaigoje nuo Sąjungininkų aviacijos bombardavimų pilis buvo apgriauta, sudegė.

1967–68 sovietinės valdžios nurodymu išsprogdinus Karaliaučiaus pilies likučius, tuo metu ir 20 a. pabaigoje kaliningradiečių archeologų rasta dalis rinkinio daiktų saugoma atstatytoje Karaliaučiaus katedroje įrengtame I. Kanto muziejuje ir Kaliningrado istorijos ir meno muziejuje. Trečia rinkinio dalis (34 dėžės) buvo paslėpta Frydricho III forte Karaliaučiuje, po II pasaulinio karo laikyta dingusia, bet 1999, iš jo išsikrausčius Rusijos kariuomenės daliniui, rasta.

1999–2001 Kaliningrado archeologai rado ~26 000 daiktų (bet vertingesni eksponatai jau buvo išgrobstyti, išparduoti), kurie laikomi Kaliningrado istorijos ir meno muziejuje. Restauravimo ir dokumentavimo darbams atlikti vokiečių įsteigta darbo grupė Prussia ir jie finansuojami. Projektą remia Šlėzvigo‑Holšteino krašto archeologijos muziejus ir Kaliningrado muziejus. 2005 minint Karaliaučiaus (Königsbergo) 750 m. sukaktį, Kaliningrado muziejuje įrengta ilgalaikė restauruotų Prussia rinkinio eksponatų paroda Prussia.

L: C. Reich Die Prussia‑Sammlung im Berliner Museum für Vor‑ und Frühgeschichte / Preußenland Berlin 2003; Zur Kulturgeschichte Ost‑ und Westpreußens Husum 2003; Die Prussia‑Sammlung. Der Bestand im Museum für Geschichte und Kunst Kaliningrad Bremen 2005.

415

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką