Pùstlaukio duob, dauba Kelmės rajono savivaldybės teritorijoje, Šaukėnų seniūnijoje, apie 1,2 km į šiaurės vakarus nuo Vainagių kaimo. Yra Kurtuvėnų regioninio parko Pustlaukio geomorfologiniame draustinyje, Vainagių miške. Geomorfologinis gamtos paveldo objektas (nuo 2010).

Termokarstinės kilmės; susiformavo vėlyvajame poledynmetyje ištirpus smėlingoje storymėje palaidotam ledo luistui ir žemės paviršiui įdubus į susidariusią tuštumą. Plotas 5,86 hektaro. Daubos viršutinė dalis yra šiaurės kryptimi ištęsto lašo formos; ilgis 200 m, plotis 150 metrų. Dugnas užpelkėjęs; apie 90 m skersmens aukštapelkė su trimis 1,5–2,5 m skersmens akivarais – palaidoto ledo vietoje susidariusio ir užaugusio ežerėlio reliktas. Daubos gylis nuo šlaito viršutinės briaunos iki pelkės paviršiaus 13 m, žemiau, po augaline danga, yra 4–6 m storio vandens sluoksnis. Daubos šlaitai statūs (polinkis 30–40°), apaugę mišku; 2007–10 medžiai praretinti. Pietinio ir pietrytinio daubos šlaito 6–7 m aukštyje yra 10–20 m pločio, šiek tiek į daubos vidų palinkusi terasa. Pietuose, šlaito viršutinėje dalyje, įrengta apžvalgos aikštelė.

Pustlaukio duobė

Apie 1 km į šiaurės vakarus nuo Pustlaukio duobės yra Gabriejolės piliakalnis, į pietvakarius – Ilgežerio ežeras, į pietryčius – Vainagių ežeras ir Vainagių piliakalnis.

Pustlaukio duobę tyrinėjo (atlikti rankinio gręžimo darbai, elektrinės tomografijos, palinologiniai tyrimai) Lietuvos geologijos tarnybos specialistai: Vidas Mikulėnas, Miglė Stančikaitė, Rimantas Šečkus (1996), Danguolė Karmazienė (1997).

Pustlaukio duobės panorama

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką