puštūnas (Afganistanas)

puštūnų gyvenvietė (Afganistanas)

puštnai (savivardis paštany, pachtany), afgãnai, afganistaniečiai, patãnai, Azijos tauta.

Gyvena Pakistano šiaurės vakaruose (apie 32,8 mln. žmonių, 2018), Afganistano pietuose ir pietryčiuose (pagrindiniai Afganistano gyventojai, apie 14,7 mln., 2018), Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Didžiojoje Britanijoje, Irane, Indijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Kanadoje. Iš viso yra apie 50 mln. puštūnų.

Išlikęs susiskirstymas į gentis: afridžius, duranius, gilzajus, hotakius, hugianus, jusufzajus, kakarus, momandus, orakzajus, safius, šinvarus, vazirus ir kitus (iš viso apie 400 genčių).

Kaba puštūnų kalba, dari (Afganistane).

Tikintieji – musulmonai sunitai, yra šiitų (dzadziai).

Gyvensena

puštūnų piemuo gano avis

puštūnas aria jaučiais (Afganistanas)

Svarbiausi verslai – ariamoji ir drėkinamoji žemdirbystė (kviečiai, miežiai, soros, kukurūzai, ankštiniai, morkos, ropės, svogūnai, baklažanai, salotos, špinatai, kopūstai, melionai, arbūzai, vilnamedžiai), gyvulininkystė (ožkos, avys, buivolai, kupranugariai, asilai, arkliai) ir klajoklinė prekyba. Tradiciniai amatai – kalvystė, auksakalystė, medienos ir odos apdirbimas, vilnos ir šilko audimas.

Tradicinis sėslių puštūnų būstas – plūkto molio arba mūrinis stačiakampis namas, aptvertas aukšta iš nedegtų plytų tvora; klajoklių – keturkampė veltinė palapinė. Moterų tradiciniai drabužiai – ilgi margi medvilniniai marškiniai siuvinėta apykakle, ilgos kelnės ir skara, čadra. Gausūs sidabro papuošalai. Vyrų drabužiai – balti arba margi marškiniai iki kelių, plačios kelnės, juoda, raudona arba žalia liemenė su kišenėmis, medvilninis arba šilkinis apsiaustas, ilga medvilninė skraistė; dėvima veltinė kepurė arba turbanas. Tradiciniai patiekalai – duona, arbata, rūgpienis, ožkų pieno sūris, vaisiai, daržovės, mėsos sultiniai, kebabas ir plovas. Gausus folkloras – karinės, istorinės, lyrinės, humoristinės dainos ir sakmės.

puštūnų kebabas

Istorija

Puštūnai yra senovės iranėnų tautos – skitų palikuoniai. 1–5 a. Vidurinėje Azijoje ir Šiaurės Indijoje gyvavo stipri puštūnų protėvių – Kušanų karalystė, 4–6 a. – jiems giminingų eftalitų valstybė. Puštūnai istoriniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėti 11 amžiuje. Puštūnų tauta susidarė 16–18 a. susikūrus pirmosioms jų valstybėms – Gilzajų, Herato, Kabulo, Kandaharo, Pešavaro, Hataso bei Abdalio kunigaikštystėms (18 a. pirma pusė) ir Duranių imperijai (1747). Tautinę puštūnų savimonę sustiprino sėkmingi karai su anglais (1838–1842, 1878–1880, 1919) ir Afganistano karas (1978–1992).

Afganistano istorija

2840

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką