Rañkų ùrvas (isp. Cueva de las Manos), urvas Argentinoje, Santa Cruzo provincijoje, Perito Moreno nacionaliniame parke, Pinturo upės kanjone, 163 km į pietryčius nuo Perito Moreno miesto. Yra svarbi archeologinė ir paleontologinė radavietė.

Rankų urvo piešiniai

Rankų urvo piešiniai

Urvo gylis – 24 m, plotis ties įėjimu – 15 m, aukštis – 10 metrų. Urve gausu rankų atspaudų (daugiausia kairiųjų, kai kurios vaikiškos). Dar yra guanakų, nandu, katinių ir kitų gyvūnų, geometrinių figūrų, saulės, medžioklės scenų (su gyvūnais ir žmonių figūromis), bolos piešinių, keletas nandu kojų atspaudų. Piešta mineralinės kilmės pigmentais (geležies oksidais, natrio jarozitu, mangano oksidu ir kitais), vyrauja raudona (iš hematito), balta, geltona ir juoda spalvos. Naudotas ir gipsas, kad pigmentai geriau priliptų prie uolos paviršiaus. Urve ilgą laiką gyventa indėnų (manoma, Patagonijoje gyvenusių teuelčų protėvių), seniausi piešiniai piešti prieš 9300–13 000 m., paskutiniai – pirmame amžiuje po Kristaus. Tiksli šių piešinių paskirtis nėra žinoma. Vieni tyrinėtojai mano, kad piešiniai galėjo turėti dekoratyvinę funkciją, kiti teigia, kad jie galbūt buvo nežinomos ceremonijos ar tam tikrų magiškų veiksmų dalis.

įėjimas į Rankų urvą

Rankų urvas gausiai lankomas turistų

Rankų urvą 1876 atrado argentiniečių tyrinėtojas Francisco Moreno (1852–1919). 1941 aprašė italų misionierius Alberto Maria de Agostini (1883–1960). Išsamūs urvo archeologiniai tyrinėjimai pradėti 20 a. 7 dešimtmetyje. Argentiniečių archeologas Carlosas Gradínas (1918–2002) Rankų urvą nuo 1964 tyrė daugiau kaip tris dešimtmečius. 1999 urvas įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką