Recessus generalis (Generãlinis lañkymas), 1638 Brandenburgo markgrafo ir Prūsijos kunigaikščio Georgo Vilhelmo potvarkiu atlikta Mažosios Lietuvos lietuviškų apskričių bei valsčių protestantiškų bažnyčių vizitacija ir jos ataskaita. Vizitavo valstybės kancleris F. von Ostawas, Karaliaučiaus pilies teismo patarėjas F. von Götzenas, kai kurie lietuviškų apskričių kunigai. Tikrinta, ar kunigai taikiai sugyvena su parapijiečiais (17 a. absoliuti dauguma jų buvo lietuvininkai), kaip stropiai pavaldiniai klausosi Dievo žodžio ir naudojasi sakramentais, ar bažnyčios kasmet tvarkingai pateikia ataskaitas. Pastebėta, kad lietuviškos bažnyčios labai apleistos.

Buvo egzaminuojami kunigai, liepta parapijiečiams suprantamiau aiškinti tikėjimo tiesas – lietuvininkai mažai arba nieko apie jas nežino, retai lanko bažnyčią, nešvenčia religinių švenčių, per jas ir netgi per pamaldas dirba. Į bažnyčios kasą nustatyta 3 grašių bauda, jei iš sodybos joje nesilanko nei vienas šeimos narys. Jei tai nepadėtų – įsakyta sekmadieniais prie bažnyčios įstatyti nusidėjėlį į kaklinę geležinę kengę. Nustatytas kūdikių krikštijimo laikas (ne vėliau kaip per 2–3 dienas po gimimo); kunigai įpareigoti apie neinančiuosius komunijos viešai paskelbti iš sakyklos, be komunijos mirusiuosius įsakyta laidoti už kapinių; uždrausta juos laidoti pagoniškai aprengtus geriausiais drabužiais, samdyti apraudotojus.

Kunigams liepta sekmadieniais mokyti parapijiečius katekizmo, nenorinčiuosius bausti 5 grašių bauda, jei tas nepadėtų – įstatyti į kengę. Kiekvieno kaimo bendruomenei liepta siųsti bent po 1 vaiką į pradinę mokyklą, kad šis ją baigęs galėtų apmokyti kitus kaimo vaikus. Kadangi per sužadėtuves, vestuves, laidotuves lietuvininkai gerdavo daug alaus, jiems pagal turto cenzą buvo nustatytas alaus statinių kiekis. Įsakyta bausti burtininkus, pranašautojus. Nevykdančius įvairių paliepimų, nurodymų lietuvininkus įsakyta griežtai bausti.

1639 06 29 vizitacijos ataskaitą pasirašė Prūsijos kunigaikštis. 1639 vizitacijos duomenys Karaliaučiuje buvo išspausdinti kaip Įsruties, Tilžės, Ragainės, Klaipėdos, Labguvos lietuviškų apskričių bei kai kurių Mažosios Lietuvos regiono valsčių už jų ribų bažnyčių instrukcija. Generalinis lankymas – svarbus etnografinis, religinis ir istorinis Mažosios Lietuvos šaltinis.

2273

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką