règis (angl. reggae), popmuzikos stilius, susiklostęs Jamaikoje 20 a. 7 dešimtmetyje, 8 dešimtmetyje išpopuliarėjęs Jungtinėje Karalystėje, Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Afrikoje.

Ištakos, bruožai

žymiausias regio atlikėjas Bobas Marley

žymiausias regio atlikėjas Bobas Marley

Regio ištakos – Jamaikos tradicinė muzika ska (susiklostė 20 a. 6 dešimtmetyje; būdinga jamaikiečių tradicinės muzikos mento, amerikiečių džiazo ir ritmenbliuzo elementų dermė). Regio muzikoje akcentuojamas keturių taktų būgnų ritmas, grojama dviem gitaromis (bosine ir ritmine gitara) ir vadinamuoju scraper (gofruota lazdele, brūžinama lygia lazdele), gitara išgaunamas ir į ginklų šūvius panašus garsas, vadinamas skengay (apeliuojama į pavojingą gyvenimą Kingstono getuose). Emocingose dainose dažnai protestuojama prieš baltųjų kultūros dominavimą, socialinę ir ekonominę nelygybę.

Žymesni atlikėjai

Pradininkai: grupė Toots and the Maytals (jų žymiausia daina 54-46 (That’s My Number) 1968), grupė Wailers (nariai Bunny Waileris, Peteris Toshas, Jimmy Cliffas). Žymiausias atlikėjas – B. Marley – Jamaikos kultūros ir muzikos simbolis, 1963 Kingstone įkūręs grupę Bob Marley & the Wailers. Kiti Jamaikoje reiškęsi regio atstovai: grupės Big Youth, Black Uhuru, Culture, dainininkas Burning Spear (tikras vardas Winstonas Rodney).

Regio ir rastafarianizmo ryšys

Vėliau išryškėjo regio ir rastafarianizmo – 20 a. 4 dešimtmetyje kilusio Jamaikos juodaodžių darbininkų religinio ir visuomeninio judėjimo prieš rasizmą ir diskriminaciją – ryšys. Jo išpažinėjai kaip Dievą garbino Etiopijos imperatorių Hailę Selasiją I (iki karūnacijos vadintas Ras Tafari), rastafarianizmo sakralinėse apeigose skatino marihuanos vartojimą; todėl marihuanos vartojimas paplito ir tarp grupių narių bei jų gerbėjų.

Regio sklaida

Regio kryptį, kurioje apdainuojama meilė, erotika (vadinamąjį meilės roką), plėtojo Dennisas Brownas, Gregory Issacsas, Maxi Priestas (Jungtinėje Karalystėje).

8 dešimtmetyje Jungtinėje Karalystėje regį kultivavo imigrantai iš Jamaikos ir vietiniai muzikantai bei poetai Aswadas, Steelas Pulse’as, grupė UB40, pasirodymuose dalyvaudavo ir poetas Lintonas Kwesi Johnsonas.

Regis plito ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. Į regio muzikos prodiusavimą įsitraukus žinomiems roko muzikos prodiuseriams ji išpopuliarėjo visoje šalyje. Vėliau regio muzika jungėsi su kitais muzikos žanrais, juos absorbavo, t. p. buvo įtraukta į pasaulinę pramogų industrijos rinką.

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką