restruktūrizãcija (re… + struktūra), šalies ūkio ar pavienės įmonės, įstaigos, organizacijos struktūros ar (ir) jos veiklos pakeitimas.

Restruktūrizacijos priežastys

Šalies ūkio restruktūrizacija gali būti vykdoma dėl industrializacijos, perėjimo nuo planinės prie rinkos ekonomikos, pasaulio ekonomikos globalizacijos ir kitų priežasčių. Įmonės restruktūrizacija atliekama siekiant pagerinti jos ekonominės ir finansinės veiklos rezultatus, pvz., kai keičiasi įmonės savininkai, veiklos tikslai, t. p. kai ji turi finansinių sunkumų ir restruktūrizacijos procedūra yra vienas būdų išvengti bankroto, sumokėti skolas, atkurti įmonės mokumą ir konkurencingumą, tęsti veiklą.

Restruktūrizacijos būdai

Įmonės restruktūrizacija gali būti vykdoma įvairiais būdais, pvz., keičiant pagrindinės veiklos pobūdį, atsisakant nepagrindinių, ne tokių pelningų veiklos rūšių, modernizuojant įmonę (diegiant technines, ekonomines, organizacines ir kitas inovacijas), sujungiant ją su kitomis įmonėmis ar skaidant į kelias mažesnes, perkeliant gamybą ar jos dalį kitur.

Lietuvoje

Lietuvoje bankroto grėsmę patiriančioms įmonėms taikomas Įmonių restruktūrizavimo įstatymas (2001, nauja redakcija 2010). Paskelbus restruktūrizaciją sustabdomas senų skolų mokėjimas ir išieškojimas, įmonės administracija kartu su restruktūrizacijos administratoriumi rengia ir įgyvendina restruktūrizacijos planą, kad įmonė galėtų tęsti veiklą ir atsiskaityti su kreditoriais.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2002 buvo restruktūrizuojama 10 įmonių, 2008 – 4, 2015 – 40, 2018 – 26 įmonės, kuriose dirbo 977 darbuotojai. Per 2008 prasidėjusią pasaulinę ekonominę krizę vyko ir kai kurių didelių verslo grupių restruktūrizacija, pvz., išsiskirstė mažmeninės prekybos tinklą Maxima grupė valdęs Vilniaus prekybos dešimtukas, pardavė anksčiau turėtas įmones nuo 2000 veikusi investicinė grupė Hermis.

2687

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką