rinkmų ceñzai, visuotinės rinkimų teisės suvaržymai – įstatymų nustatytos sąlygos įgyti aktyviąją ar pasyviąją teisę dalyvauti sudarant valstybinės valdžios institucijas. Dažniausiai taikomi pilietybės, amžiaus, lyties, sėslumo, turto, išsilavinimo cenzai.

Dažniausiai taikomi cenzai

Pilietybės cenzas reiškia, kad rinkimų teisė suteikiama tik tiems asmenims, kurie nustatytą laiką yra tam tikros valstybės piliečiai.

Amžiaus cenzas reiškia, kad rinkti valdžios atstovus dažniausiai gali tik pilnamečiai gyventojai (Lietuvoje, Prancūzijoje, Švedijoje, Didžiojoje Britanijoje – nuo 18 metų, Norvegijoje – nuo 20 metų, Jungtinėse Amerikos Valstijose – nuo 21 metų), o būti renkamais – tik tam tikro amžiaus asmenys (pvz., daugelyje šalių, t. p. Lietuvoje, į parlamentą gali būti renkami asmenys, ne jaunesni kaip 21 metų, į prezidentus – 40 metų).

Lyties cenzas reiškia, kad rinkimuose gali dalyvauti tik vienos lyties (dažniausiai vyrai) asmenys. Šis rinkimų cenzas buvo paplitęs daugelyje šalių iki 20 a. pabaigos (pvz., Šveicarijoje – iki 1971), 21 a. pradžioje taikomas kai kuriose islamo valstybėse (pvz., Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Kuveite).

Sėslumo cenzas reiškia, kad rinkėjas arba renkamasis turi būti tam tikrą laikotarpį išgyvenęs valstybės teritorijoje arba tam tikroje rinkimų apygardoje.

Turto cenzas reiškia reikalavimą, kad rinkimuose dalyvaujantis asmuo turėtų tam tikro dydžio turto arba jo mokesčiai valstybei būtų ne mažesni už nustatytuosius. Kai kuriose šalyse kandidatas turi sumokėti užstatą, kuris negavus rinkimų kvotos negrąžinamas.

Išsilavinimo cenzas reiškia, kad rinkėjas ar kandidatas privalo turėti tam tikrą išsimokslinimą, pvz., mokėti skaityti ir rašyti, nusimanyti apie šalies konstituciją ar mokėti valstybinę kalbą (Jungtinėse Amerikos Valstijose).

Iki 1965 Jungtinėse Amerikos Valstijose, per apartheidą 1948–93 Pietų Afrikos Respublikoje buvo taikomas rasės cenzas – rinkimų teisę turėjo tik baltieji.

Rinkimų cenzai dažniausiai taikomi teismo neveiksniais pripažintiems, kai kuriose šalyse – ir nuteistiems, privalomąją karo arba alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą atliekantiems asmenims.

Kartais rinkimų cenzai kritikuojami dėl demokratijos principų pažeidimo ir pilietinių teisių suvaržymo.

Cenzai Lietuvoje

Lietuvoje taikomi pilietybės, amžiaus, sėslumo cenzai. Juos nustato Konstitucija (1992), Rinkimų kodeksas (įsigaliojo 2022 09 01, pakeitė iki tol galiojusius 1992 Seimo rinkimų, 1993 Prezidento rinkimų, 2003 Rinkimų į Europos Parlamentą, 1994 Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymus).

pilietybės cenzas; amžiaus cenzas; lyties cenzas; sėslumo cenzas; turto cenzas; išsilavinimo cenzas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką