Burns Robert (Robertas Bèrnsas) 1759 01 25Alloway (Stratklaido sr.) 1796 07 21Dumfries (Damfriso ir Galovėjaus sr.), škotų poetas. Kilęs iš neturtingų valstiečių. Dirbo žemę, buvo tarnautojas. Vaikystėje gavo anglų kalbos pagrindus, pramoko prancūzų ir lotynų kalbų, vėliau lavinosi savarankiškai. Žavėjosi Prancūzijos revoliucijos idėjomis.

1786 išleido pirmąjį eilėraščių rinkinį Eilės, daugiausia škotų dialektu (Poems Chiefly in the Scottish Dialect, papildytas leidimas 1787 ir 1793). Sukūrė poemų (Du šunys / The Twa Dogs 1785, Linksmieji valkatos / The Jolly Beggars 1785, Tamas o’Šanteris / Tam o’Shanter 1791), eiliuotų laiškų, satyrų, elegijų, epigramų ir kitų žanrų eilėraščių. Poezija paremta škotų literatūros ir folkloro tradicijomis. Kūryboje žymu protestas prieš socialinę ir tautinę priespaudą, tikėjimas liaudies gyvybingumu. Nuo 1787 rinko ir rengė spaudai škotų liaudies dainas. Jose vyrauja meilės ir draugystės, patriotiniai ir gamtos motyvai, ryšku Škotijos koloritas. Dainos pasižymi jausmų intensyvumu, nuotaikų įvairove; jose derinamos herojinės ir buitinės, patetinės ir humoristinės intonacijos.

Robert Burns (dailininkas H. Nasmythas, 1787, Škotijos nacionalinė galerija Edinburge)

Daugelis dainų (Už mūsų jaunas dieneles / Auld Lang Syne ir kitos) labai populiarios ir kitose šalyse. Į lietuvių kalbą R. Burnso eilėraščiai pradėti versti 19 a. pabaigoje.

Robert Burns (1905, skulptorius F. Pomeroy, Sidnėjus)

L: M. Lindsay The Burns Encyclopedia London 1970.

772

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką