Roberto Saviano
Saviano Roberto (Robertas Savijãnas) 1979 09 22Neapolis, italų rašytojas, publicistas. 2002 baigęs Neapolio universitetą (filosofiją) pradėjo žurnalisto karjerą rašydamas skirtingiems regioniniams dienraščiams. Vėliau dienraščiui Corriere del Mezzogiorno pradėjo rengti išsamius tiriamuosius reportažus apie Pietų Italijos mafijos klanus, vadinamąsias šeimas – Kalabrijos Ndrangheta ir Neapolio kamora.
Roberto Saviano
Rašo straipsnius įtakingiems pasaulio dienraščiams: The Washington Post, The New York Times, Newsweek ir The Time, El País, Der Spiegel, Die Zeit (Vokietija), Expressen, The Guardian, The Times. Savo reportažuose autorius pabrėžia, kad mafija yra ne tik saugumo ir nelegalaus verslo problema, bet ir ekonominę bei socialinę visuomenės struktūrą ardanti grėsmė pačiai demokratijai ir pilietinėms laisvėms. Už indėlį kovoje su mafija 2011 Genujos universitetas suteikė rašytojui teisės garbės daktaro laipsnį, Niujorko ir Princetono universitetai suteikdami autoriui tarptautinį nusikalstamo pasaulio tyrėjo statusą pakvietė jį skaityti tiriamosios žurnalistikos paskaitų.
Kūryba
Mafijos tyrimų pagrindu parašė pusiau dokumentinį romaną Gomora (Gomorra 2006, lietuvių kalba 2009; vaidybinis filmas 2008, režisierius Matteo Garrone, kriminalinis serialas 2014–21), jame remiantis tikrais faktais atkuriamas nuožmus nusikalstamas pasaulis, jo saitai su valstybinėmis institucijomis ir verslu. Po romano pasirodymo Ndrangheta paskelbė rašytojui mirties nuosprendį, nuo tada jam skirta policijos apsauga nuolat keičiant gyvenamąją vietą. Kitame pusiau dokumentiniame romane ZeroZeroZero (NulisNulisNulis 2013) atkuriamas kokaino kelias į Europą ir narkotikų verslo užkulisiai, tiriamas Pietų Amerikos kartelių įsitvirtinimas (knyga išversta į daugiau kaip 20 kalbų). Romane Vaikų klanas (La paranza dei bambini 2016, teatro spektaklis ir meninis filmas, režisierius Claudio Giovannesi, Sidabrinis liūtas už geriausią scenarijų) pasakojama apie paauglių ir jaunimo įsitraukimą į klanų gyvenimą ir kovas Neapolyje. Nusikalstamo pasaulio tyrinėjimai ir žmogiškumo apraiškų paieškos tęsiamos romanuose Nuožmus bučinys (Bacio feroce 2017), Tyra širdis (Cuore puro 2022), Mudu priklausome vienas kitam (Noi due ci apparteniamo 2024), dokumentinės žurnalistikos ir esė knygose Grožis ir pragaras (La bellezza e l’inferno 2009), Pasisakyti prieš kamorą (La parola contro camorra 2010), Surik (Gridalo 2020) ir kitose. Rašytojas t. p. drąsiai pasisako žmogaus teisių, ypač migrantų ir kalinių tema, atvirai polemizuoja su antidemokratines pozicijas palaikančiais politikais, dėl to nekart patyrė politinį persekiojimą ir sulaukė grasinimų nutraukti jam skirtą apsaugą.
1
3289