ròbotų chirùrgija, chirurgijos šaka, operacijų atlikimas derinant chirurgo ir roboto veiksmus (kai kurie robotai kompiuteriu gali būti užprogramuoti iš anksto). Chirurginis robotas yra mechaninis įrenginys, atrodantis kaip roboto ranka, kurią kontroliuoja kompiuteris.

Narimantas Evaldas Samalavičius atlieka pirmąją robotizuotą operaciją Lietuvoje

Robotų chirurgijos pradžia

Terminas robotas pradėtas vartoti 1920 po K. Čapeko išleistos knygos R.U.R. Jau 1980 NASA su Stenfordo mokslinio tyrimo instituto mokslininkais ėmė domėtis robotizuotomis technologijomis ir virtualiąja realybe, o neilgai trukus Jungtinių Amerikos Valstijų gynybos departamentas ėmė kurti telechirurgijos sistemas, kurios turėjo suteikti galimybę sužeistus karius operuoti per atstumą. Iki šiol plačiausiai žinoma telechirurginė operacija yra pavadinta Ch. A. Lindbergho – žmogaus, kuris pirmasis 1927 be sustojimo nuskrido iš Niujorko į Paryžių – vardu. Ši operacija atlikta 2001 09 07: prancūzų chirurgas Jacquesas Marescaux, būdamas Niujorke ir valdydamas robotą, atliko tulžies pūslės pašalinimo operaciją pacientei, esančiai Strasbūro ligoninėje Prancūzijoje.

atliekama robotizuota operacija

2017 korėjiečių mokslininkų paskelbtame straipsnyje rašoma, kad po robotizuotų operacijų, atliktų gydant tiesiosios žarnos vėžį, buvo geresni pacientų onkologiniai rezultatai: didesnė tikimybė po operacijos išgyventi artimiausiaus 5 metus, ilgesnis laikotarpis iki ligos recidyvo ir nesant jos progresavimo. Ypač robotų chirurgija pasiteisino operuojant prostatos vėžį – 2018 paskelbtà 17 000 operuotų pacientų metaanalizė parodė, kad robotu operuojant prostatos vėžį netenkama mažiau kraujo, juntamas mažesnis skausmas, geresnė pašalinto operacinio preparato kokybė, geriau išsaugomi nerviniai rezginiai, mažiau pacientų skundžiasi po operacijos sutrikusia lytine funkcija ar atsiradusiu šlapimo nelaikymu. Jungtinėse Amerikos Valstijose daugiau kaip 90 % prostatos vėžio operacijų yra atliekamos robotizuotai. Vis daugiau robotų chirurgijos privalumų skelbiama ir kitose chirurgijos srityse.

Robotizuotų sistemų kūrimas

Robotų chirurgijos pradžia pasaulyje laikomi 1999, kuomet amerikiečių kompanija Intuitive Surgery išleido pirmąjį savo da Vinci robotą. 21 a. 2 dešimtmetyje įdiegtas jau ketvirtos kartos da Vinci robotas, suteikiantis galimybę atlikti sudėtingiausias operacijas. Daugelis kompanijų kuria naujas robotizuotas sistemas, iš kurių dvi jau aprobuotos; Senhance Transenterix ir Medrobotics (ši skirta tik ribotoms indikacijoms – gerklės ir tiesiosios žarnos chirurgijai). Yra žinoma apie 5 tūkst. robotizuotų sistemų įvairiausiose pasaulio šalyse, bet daugiausia jų – Jungtinėse Amerikos Valstijose. Pasitelkus robotus galima atlikti įvairias operacijas daugelyje chirurgijos sričių. Pagrindinis privalumas – tikslesnė operacija, geresnis matomumas, lemiantys geresnius ankstyvuosius ir vėlyvuosius (funkcinius bei onkologinius) rezultatus.

Pirmõsios da Vinci robotizuotos sistemos vienas didžiausių trūkumų – dideli kiekvienos operacijos kaštai. Tai sunkina robotų chirurgijos plėtotę, ypač mažiau ekonomiškai pajėgiose šalyse. 2000 pradėta kurti antroji robotizuota sistema, kuri iš pradžių buvo įdiegta Romoje (Italija). Šiuo metu šios robotizuotos sistemos yra įdiegtos Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje, Šveicarijoje, Vokietijoje, Italijoje, Olandijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Japonijoje bei kitose šalyse (Kroatijoje, Kazachstane, Maroke, Baltarusijoje), t. p. ir Lietuvoje. Vienas svarbiausių šios sistemos privalumų – operacijos kaštai yra ne didesni nei operuojant kitu mažai invaziniu būdu – laparoskopiškai. Tai įgalina operacijas atlikti be papildomų didelių kaštų, kurie tektų pacientui ir (ar) gydymo įstaigai. Be to, įdiegta ir keletas naujų technologinių sprendimų – kamera, padedanti chirurgui matyti operacinį lauką ir valdoma paties chirurgo akimis; t. p. taktilinis jutimas – chirurginiu instrumentu atsirėmus į kietesnį paviršių, tą jaučia ir pats chirurgas, valdantis operaciją iš kompiuterinės chirurginės konsolės.

Robotų chirurgija Lietuvoje

2018 11 19 robotų chirurgija pradėta taikyti Klaipėdos universitetinėje ligoninėje. Jos pradininkas N. E. Samalavičius. Per pirmąją savaitę sėkmingai iš viso atlikta 11 operacijų: pilvo chirurgijos, urologinių ir ginekologinių operacijų. Daliai pacientų operuota storoji žarna, kitiems pašalinti prostatos ir gimdos navikai. Tai prmosios robotizuotos operacijos Lietuvoje ir Baltijos šalyse. 2023 pirmą kartą atlikta operacija pasitelkiant dirbtinį intelektą.

3184

-robotinė chirurgija

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką