gyvenamieji namai sostinėje Kigalyje

ruandės prekiauja kiaušiniais Kigalio Kimironko turguje

batva genties tradicinio šokio Intore ritualas per nykstančios kalnų gorilos jauniklių krikštynų šventę (2013 11 05)

ruándai (savivardis njaruanda), Afrikos tauta. Susidarė 15 amžiuje kaip politinis susivienijimas iš hutų, tutsių, pigmėjų tva (batva). Pagrindiniai Ruandos gyventojai (manoma, 10 mln. žmonių). Dar gyvena Kongo Demokratinėje Respublikoje (3 mln. žmonių), Ugandoje (daugiau kaip 314 000). Iš viso pasaulyje yra apie 13,5 milijono ruandų (vertinimo duomenimis). Kaba ruandų kalba. Tikintieji – krikščionys, musulmonai, dalis išlaikė tradicinius tikėjimus (protėvių kultas, animizmas).

Svarbiausi verslai – žemdirbystė (arachiai, arbatmedžiai, bananai, bulvės, chininmedžiai, kavamedžiai, kukurūzai, ricinmedžiai, skeisteniai, soros, tabakai), gyvulininkystė (galvijai), amatai (medžio raižyba, pynimas, puodininkystė). Ruandai taip pat verčiasi aukso, alavo ir volframo rūdų gavyba.

Tradicinis būstas – medinis namas. Kaimuose būna 20–60 sodybų, išsidėsčiusių kalvose.

Tradiciniai patiekalai gaminami daugiausia iš pieno ir įvairiai paruoštų augalinių produktų.

Moterų ir vyrų tradiciniai drabužiai – juostos (nuo krūtinės iki kelių), berankovis apsiaustas iš karvių ir ožkų odos, diduomenės – dviejų dalių šviesūs audiniai: vienas jų apvyniojamas aplink kūną, kitas dėvimas kaip apsiaustas, sagtimis susegtas ant pečių. Papuošalai – balti, mėlyni, raudoni karoliai.

Ruandų visuomenės socialinis pagrindas – didžioji šeima. Giminystė – patrilokalinė. Išlikęs leviratas, esama poligamijos. Gausus folkloras.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką