rugiapjtė, žemės ūkio darbas – rugių derliaus nuėmimas.

Lietuvoje rugiapjūtė pradedama liepos pabaigoje–rugpjūčio pradžioje (Šiaurės Lietuvoje – dviem savaitėmis vėliau negu Pietų Lietuvoje) ir trunka dažniausiai iki rugpjūčio pabaigos. Iki 20 amžiaus penkto dešimtmečio ūkininkai rugiapjūtę prapjovomis dažniausiai pradėdavo pirmadienį, neretai pirmąsias pradalges išpjaudavo penktadienį arba šeštadienį, kai kur ir ketvirtadienį. Daug kur rugiapjūtė buvo pradedama per mėnulio pilnatį. Rugius pjautuvais pjovė moterys, pėdus rišo ir gubas statė vyrai. Dalgiais ir dalgelėmis rugius kirto vyrai, rišo moterys. Nukirsti rugiai po kelių dienų vežimais (Užnemunėje ir Žemaitijoje poriniais, Dzūkijoje ir Rytų Aukštaitijoje vienkinkiais, kitose Aukštaitijos vietose dažniausiai uorėmis – specialiais vežimais su aukštomis gardimis) buvo vežami į klojimą. Kai kur tikėta, kad grūdų negrauš pelės, jei į šalinę joms bus įdėtas su pirmu rugių vežimu iš lauko parvežtas akmuo.

rugiapjūtė (1936, fotografas Balys Buračas; © Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus)

Per rugiapjūtę buvo daromos kaimynų talkos, darbą pabaigus – pabaigtuvės su vaišėmis (Aukštaitijoje būdavo padaroma alaus) ir jaunimo pasilinksminimas.

rugiapjūtės pabaigtuvės (1934, fotografas Balys Buračas; © Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus)

Su rugiapjūte susiję daugybė papročių ir apeigų. Supjautas pirmasis pėdas (diedas, svečias) būdavo parnešamas namo ir pastatomas krikštasuolėje. Paskutinis pėdas simbolizavo rugius įkūnijančią dvasią, vėliau – tų metų derlių. Iš jo buvo pinamas rugiapjūtės vainikas, Užnemunėje dar pinama juosta, Rytų Lietuvoje – lazda. Vainiką nešdavo paskutinio pėdo rišėja; sakant oracijas, dainuojant dainas jis būdavo įteikiamas šeimininkei (dažnai laikomas iki kitos rugiapjūtės), lazda ir juosta – šeimininkui. Nuo 17 amžiaus minima iki 20 amžiaus pradžios kai kuriose Dzūkijos vietose dar švęsta viena archajiškiausių rugiapjūtės pabaigtuvių švenčių – Ievaro (simbolinės kasos pavidalo pynės iš paskutinių nenupjautų rugių) pynimas. Kai kurių rugiapjūtės senųjų elementų apeigų išliko derliaus šventėje.

20 amžiaus antroje pusėje–21 amžiuje rugiai kertami javų kombainais.

rugiapjūtė (rugiai kertami javų kombainu)

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką