Šabtajus Kalmanovičius

Kalmanòvičius Šabtajus 1947 12 18Kaunas 2009 11 02Maskva (palaidotas Petah Tikvoje, Centrinė apygarda, Izraelis), Lietuvos, Izraelio ir Rusijos verslininkas, sporto mecenatas. Žydų kilmės.

Biografija

1971 baigęs Kauno politechnikos institutą (chemijos pramonės automatizavimą) su tėvais emigravo į Izraelį. Tęsė inžinerijos studijas Jeruzalės žydų universitete, dirbo valstybės pagalbos naujiesiems repatriantams iš SSRS sferoje, rengė užsienio artistų gastroles šalyje. 20 a. 8 dešimtmečio pabaigoje–9 dešimtmetyje praturtėjo iš statybų, deimantų prekybos, žemės ūkio produktų eksporto verslo Pietų Afrikos Respublikoje, Siera Leonėje ir kitose Afrikos šalyse. 1987 Izraelyje nuteistas devynerių metų laisvės atėmimo bausme už šnipinėjimą SSRS naudai, penkerius su puse metų kalintas, 1993 gavęs šalies prezidento malonę paleistas ir išvyko į Rusiją.

Vertėsi vaistinių, juvelyrinių dirbinių prekybos verslu, turgaviečių ir prekybos centrų statyba ir plėtra, užsienio estrados žvaigždžių gastrolių organizavimu (vienas pagrindinių jo verslo partnerių buvo Rusijos dainininkas Josifas Kobzonas) ir kitais verslais. 1996–1999 Kauno Žalgirio vyrų krepšinio klubo savininkas ir pagrindinis rėmėjas (1998 klubas laimėjo Europos taurę, 1999 – Eurolygos turnyrą).

21 a. pradžioje tapo žymiausiu Rusijos moterų krepšinio rėmėju, 2002–04 Jekaterinburgo UGMK, nuo 2005 Vidnojė (Maskvos sritis) Spartak moterų krepšinio klubų savininkas ir vadovas, nuo 2008 Rusijos moterų krepšinio rinktinės generalinis vadybininkas. Surinko vertingą porceliano porceliano ir kitų antikvarinių dirbinių kolekciją.

Nušautas Maskvos centre (tapo užsakomosios žmogžudystės auka, manoma, dėl savo verslo ryšių su Rusijos nusikalstamo pasaulio atstovais).

Apdovanojimai

Už nuopelnus Lietuvos krepšiniui 1999 apdovanotas Gedimino ordino Karininko kryžiumi ir gavo Lietuvos pilietybę (jau turėjo Rusijos ir Izraelio).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką