Sąjungos muitinės kodeksas

Sjungos mutinės kòdeksas, pagrindinis Europos Sąjungos muitų teisės aktas, nustatantis bendrąsias taisykles ir procedūras, taikomas į Europos Sąjungos muitų teritoriją įvežamoms arba iš jos išvežamoms prekėms. Patvirtintas 2013 10 09 Europos Parlamento ir Europos Sąjungos Tarybos reglamentu, taikomas nuo 2016 05 01 (dauguma pereinamojo laikotarpio priemonių įgyvendintos iki 2020 12 31, informacinių technologijų atnaujinimui numatytas pereinamasis laikotarpis iki 2025 pabaigos). Pakeitė 1992–2016 galiojusį Muitinės kodeksą.

Priėmimo tikslas

krovininis laivas Rotterdamo konteinerių terminale

Kodeksas ir susiję deleguotieji bei įgyvendinimo aktai priimti siekiant baigti muitinių perėjimą nuo popierinės prie visiškai elektroninės aplinkos, supaprastinti muitinės taisykles ir procedūras, užtikrinti aiškesnį teisinį reglamentavimą ir vienodas sąlygas verslui. Kodeksas numato veiksmingesnes šiuolaikinius poreikius atitinkančias muitinės operacijas, spartesnes muitinės procedūras, juo siekiama apsaugoti Europos Sąjungos ir jos valstybių narių finansinius bei ekonominius interesus, t. p. užtikrinti Europos Sąjungos piliečių saugą ir saugumą.

Sandara

Kodeksą sudaro 9 dalys: Bendrosios nuostatos; Veiksniai, kuriais remiantis taikoma importo arba eksporto muitas bei kitos su prekyba prekėmis susijusios priemonės; Skola muitinei ir garantijos; Į Sąjungos muitų teritoriją įvežtos prekės; Bendrosios taisyklės, susijusios su muitiniu statusu, muitinės procedūros įforminimu prekėms, tikrinimu, išleidimu ir disponavimu prekėmis; Išleidimas į laisvą apyvartą ir atleidimas nuo importo muito; Specialiosios procedūros; Prekių išvežimas iš Sąjungos muitų teritorijos; Elektroninių sistemų supaprastinimas, įgaliojimų suteikimas, komiteto procedūra ir baigiamosios nuostatos. Kodeksą iš viso sudaro 288 straipsniai ir priedas (atitikties lentelė).

Keitimai

Kodeksas buvo keletą kartų iš dalies keistas: 2016 nustatytos išimtys dėl muitinės deklaracijų prekėms, kurios buvo laikinai išvežtos iš Europos Sąjungos muitų teritorijos jūra ar oru, 2019 pakeista muitų teritorijos apimtis ir nustatyti keli techniniai pakeitimai bei leista muitinėms ir įmonėms toliau naudoti esamas informacinių technologijų sistemas arba popierines priemones ribotam skaičiui formalumų atlikti ne vėliau kaip iki 2025 pabaigos, kai bus patobulintos ar įdiegtos naujos informacinių technologijų sistemos.

Elektroninės muitinės sistemos

2021 03 29 priimtame Įgyvendinimo reglamente išdėstytos elektroninių muitinės sistemų kūrimo, priežiūros ir naudojimo techninės priemonės (juo pakeistas ir panaikintas 2019 Įgyvendinimo reglamentas). Reglamentas taikomas šioms sistemoms: Muitinės sprendimų (CDS), Vienodo vartotojų valdymo ir skaitmeninio parašo (UUM&DS), Europos privalomosios tarifinės informacijos (EBTI), Ekonominės veiklos vykdytojų registravimo ir identifikavimo (EORI), Įgaliotųjų ekonominės veiklos vykdytojų (AEO), Automatizuotai eksporto (AES), Naujajai kompiuterizuotai tranzito (NCTS), Informacinių lapų specialiosioms procedūroms (INF SP), Centralizuoto muitinio įforminimo importo atvejais (CCI) ir Importo kontrolės sistemai (ICS2), t. p. Europos Sąjungos muitinės verslininkų portalui, Muitinės rizikos valdymo sistemai (CRMS).

Sąjungos muitinės kodeksas Lietuvoje

Lietuvoje 2016 12 10 įsigaliojo Sąjungos muitinės kodekso įgyvendinimo taisyklės, kuriomis nustatyta šio Kodekso ir su juo susijusių teisės aktų taikymo Lietuvoje tvarka pagal tai, kiek šios tvarkos nustatymas priklauso Europos Sąjungos valstybių narių kompetencijai.

-SMK

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką