Saliãmonas ? 928 pr. Kr., Izraelio ir Judėjos karalius (965–928 pr. Kr.). Karaliaus Dovydo jaunesnysis sūnus, 967–965 bendravaldis.

Atėjęs į valdžią įsakė nužudyti vyresnįjį brolį Adoniją ir kitus potencialius pretendentus į sostą. Saliamono valdymo laikais Izraelio ir Judėjos karalystė labiausiai klestėjo. Gentinį šalies padalijimą Saliamonas pakeitė teritoriniu (valstybę suskirstė į 12 sričių, kurių ribos dažnai neatitiko genčių gyvenamos teritorijos), sukūrė daugiašakį administracinį aparatą, įvedė nuolatinę mokesčių sistemą, darbo ir karo prievoles, stiprino ir plėtė senus miestus (jo laikais Jeruzalėje pastatyta Saliamono šventykla, karaliaus rūmai), statydino naujus. Šalyje buvo pradėta eksploatuoti vario rūdynus. Diplomatinėmis sąjungomis ir asmeninėmis unijomis sustiprino karalystės tarptautinę padėtį; siekiant nutraukti daugiaamžę egiptiečių ir žydų nesantaiką Saliamono pirmąja žmona tapo Egipto faraono duktė (pasak Biblijos, Saliamonas turėjo 700 žmonų ir 300 sugulovių).

Karalius Saliamonas ir Sabos karalienė (aliejus, medis, apie 1435, dailininkas K. Witzas, Paveikslų galerija Berlyne)

Valstybės teritoriją daugiausia plėtė į rytus. Palaikė draugiškus ryšius su Finikija. Su finikiečių pagalba pastatė didelį laivyną (ir prekybinį). Saliamono laikais Izraelio ir Judėjos karalystė tapo svarbiu prekybos tarpininku tarp Egipto ir Mažosios Azijos, Mesopotamijos. Didelės statybos, darbo ir karo prievolės, mokesčiai kėlė gyventojų, ypač gyvenančių valstybės šiaurinėje dalyje, nepasitenkinimą. Saliamono valdymo pabaigoje šalyje prasidėjo pavergtų tautų (edomitų, aramėjų ir kitų) sukilimai. Po Saliamono mirties dėl gyventojų sukilimo valstybė iš karto suskilo į dvi karalystes; Izraelio karaliumi tapo Saliamono karvedys Jeroboamas I, Judėjos – Saliamono sūnus, kuris greitai prarado sostą, nes karalystę užkariavo Egiptas.

Saliamonas laikomas kai kurių Biblijos knygų (Giesmių giesmės knygos, Ezechielio knygos, Alegorijų ir kitų knygų) autoriumi. Jo gyvenimas ir darbai tapo daugelio rašytojų, dailininkų, kompozitorių ir kinematografininkų kūrybos objektu.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką