salmonelės

salmonèlės (Salmonella), Enterobacteriaceae šeimos bakterijų gentis. 2 rūšys: Salmonella enterica ir Salmonella bongori, 6 porūšiai, apie 2500 serologinių tipų (serovarų). Gyvena šiltakraujų ir kitų gyvūnų virškinamajame trakte.

2–5 μm ilgio, lazdelės pavidalo, judrios dėl daugybės peritrichinių žiuželių. Gramneigiamos. Sporų nesudaro. Fakultatyviniai anaerobai. Chemoorganotrofai, energiją gauna oksiduodamos ir redukuodamos organinius junginius. Išskiria vandenilio sulfidą, kurį lengva aptikti salmoneles auginant terpėje su geležies sulfatu. Iš gliukozės, manitolio, maltozės, sorbitolio išskiria rūgštis ir dujas. Adonitolio, sacharozės, laktozės nefermentuoja.

Optimali augimo temperatūra 37 °C. Kaitinant žūsta 57–60 °C temperatūroje. Gali išgyventi kelias savaites sausoje ir kelis mėnesius vandens aplinkoje.

Dažniausiai išskiriamos iš gyvūnų ekskrementais užteršto vandens. Salmonelės randamos mėsoje, piene, kiaušiniuose, jų produktuose, kai produktai gaminami, pervežami nesilaikant higienos normų.

Įvairias ligas (paratifą, salmoneliozę, vidurių šiltinę) gali sukelti daugiau kaip 1400 salmonelų serovarų, iš jų Typhimurium ir Enteritidis dažniausiai sukelia žmogaus sveikatos sutrikimus.

1885 iš kiaulių žarnyno salmoneles išskyrė veterinarijos gydytojas D. E. Salmonas (Jungtinės Amerikos Valstijos).

3009

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką