Samòa švietmas

Pirmąsias bažnytines mokyklas Samoa teritorijoje 19 amžiaus 3 dešimtmetyje įsteigė Londono misionierių draugija, 19 amžiaus pabaigoje mokyklas steigė ir Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Jungtinių Amerikos Valstijų misionieriai. Jose tik berniukus (mergaites namuose mokė kunigai) samojiečių kalba mokytojai iš Tahiti mokė Šventojo Rašto, skaityti, rašyti, aritmetikos, geografijos, vakarietiškos kultūros. Anglų ir vokiečių kalbos buvo privalomas mokomasis dalykas. Vidurines mokyklas galėjo lankyti tik turtingųjų vaikai. 1840 įkurtas pirmasis Malua teologijos koledžas. 1907 Palauli įsteigta pirmoji mokykla mergaitėms, 1908 Malifoje – koedukacinė centrinė mokykla. Po Pirmojo pasaulinio karo Naujosios Zelandijos administracija įsteigė valstybinių ir pasaulietinių mokyklų, įvedė dėstomąją anglų kalbą. Paskelbus nepriklausomybę (1962) įvestas nemokamas ir privalomas aštuonmetis pradinis mokslas 6–14 metų vaikams.

Švietimą tvarko Samoa švietimo, sporto ir kultūros ministerija ir Amerikos švietimo departamentas.

Mokoma samojiečių ir anglų kalbomis. Veikia valstybinės, misionierių ir privačios mokyklos. Ikimokyklinio ugdymo įstaigos veikia prie bibliotekų, muziejų, organizacijų. Bendrojo lavinimo sistema apima aštuonmetę pradinę mokyklą (ją sudaro trimetė žemesnioji 6–9 metų vaikams, trimetė vidurinė 10–13 metų vaikams ir dvimetė aukštesnioji 13–14 metų vaikams pakopos) ir keturmetę vidurinę mokyklą (14–18 mtų jaunuoliams). 2010 veikė 142 valstybinės pradinės mokyklos, 14 misionierių pradinių mokyklų (iš viso jose buvo 1400 mokytojų, 40 809 mokiniai, tai yra 83,3 % šio amžiaus vaikų), 16 valstybinių vidurinių mokyklų, 8 privačios vidurinės mokyklos (iš viso jose buvo 724 mokytojai, 16 270 mokinių, tai yra 59,6 % šio amžiaus jaunuolių).

Baigusieji vidurinę mokyklą mokslus gali tęsti Atogrąžų žemdirbystės, Amatų koledžuose, Samoa nacionaliniame universitete (įkurtas 1984 Malifoje; 2010 buvo apie 2000 studentų, 300 darbuotojų) ir Pietų Ramiojo vandenyno universiteto (įkurtas 1968 Suvoje, Fidžis) Samoa centre.

Yra Samoa viešoji, arba O. F. Nelsono memorialinė viešoji, biblioteka (įkurta 1960) ir jos padalinys Savai'i, muziejų, mokyklų, universiteto bibliotekos, Samoa nacionalinis (Beach Roade), Samoa muziejus (įkurtas 2001 Malifoje).

Samoa kultūra

2271

Samoa

Samoa gamta

Samoa gyventojai

Samoa konstitucinė santvarka

Samoa partijos ir profsąjungos

Samoa ginkluotosios pajėgos

Samoa ūkis

Samoa istorija

Samoa žiniasklaida

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką