San Giorgio kalnas (Italija)

San Giorgio kalnas (Monte San Giorgio, San Džòrdžo kálnas) yra Italijos ir Šveicarijos pasienyje, prie Lugano ežero pietinių krantų. Aukštis 1096 metrai. San Giorgio kalnas piramidės formos, susidaręs iš metamorfinių (gneisų), vulkaninių (andezitų, liparitų) ir triaso nuosėdinių (klinčių, dolomitų) uolienų. Šlaitai apaugę spygliuočių miškais. Prasideda Lanza ir kitos nedidelės upės.

amonito fosilija uolienoje (Šveicarija)

Rasta vidurinio triaso sistemos gyvūnų fosilijų; viena svarbiausių triaso fosilijų radaviečių pasaulyje. Triaso klodų (apima apie 15 mln. metų laikotarpį) storis apie 1000 metrų. Prieš 245–230 mln. metų čia tyvuliavo sekli (50–100 m gylio) atogrąžų jūra (Tetijos vandenyno dalis). Joje klestėjo gyvybės įvairovė; randama roplių (jūrinių ir sausumos; dažnai gyvūno viso skeleto), žuvų, bestuburių (dvigeldžių moliuskų, amonitų, dygiaodžių, vėžiagyvių, vabzdžių) bei augalų fosilijų. Jos atspindi to laikotarpio regiono gyvosios gamtos nepertraukiamą raidą. Didžioji dalis fosilijų saugoma Ciuricho paleontologijios muziejuje. Paleontologinius tyrinėjimus jau apie 200 m. vykdo Ciuricho ir Milano universitetų mokslininkai. Pirmąjį mokslinį darbą apie San Giorgio kalno fosilijas paskelbė (1847) italų geologas ir paleontologas Giulio Curioni.

Kalnas saugomas nuo 1974, įtrauktas (10,89 km2 ploto teritorija) į Pasaulio paveldo sąrašą (San Giorgio kalno dalis Šveicarijoje – 2003, Italijoje – 2010). Įrengtas pažintinis takas.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką