sanãcija (lot. sanatio – gydymas), ekonominių priemonių, kuriomis siekiama iš esmės pagerinti šalies ekonomikos būklę (valstybės finansus, mokėjimų balansą, valiutinę padėtį) ar sunkumų patiriančios įmonės finansinę padėtį, visuma.

Šalies ekonomikos sanaciją vykdo vyriausybė, jos pagrindinės priemonės – užsienio ir vidaus paskolų ėmimas, mokesčių didinimas, valstybės išlaidų (pvz., socialiniams, kariniams tikslams) mažinimas, darbo užmokesčio įšaldymas, nacionalinės valiutos devalvacija. Įmonės sanacija vykdoma jos savininkų, kreditorių ar teismo sprendimu siekiant išvengti bankroto ar padidinti konkurencingumą. Įmonės finansinė padėtis gali būti gerinama mažinant akcinio kapitalo dydį, imant paskolas iš bankų, gaunant valstybės pagalbą subsidijų, dotacijų, mokesčių lengvatų ir kitomis formomis, pertvarkant kreditorinį įsiskolinimą, keičiant įmonės struktūrą, darbo organizavimą, veiklos rūšį, mažinant darbuotojų skaičių, parduodant turtą, susijungiant su ekonomiškai stipresnėmis įmonėmis, vykdant visišką ar dalinę nacionalizaciją ar privatizaciją.

Lietuvoje 2008 prasidėjusios pasaulinės ekonominės krizės ištiktai šalies ekonomikai sanuoti vyriausybė padidino kai kurių mokesčių tarifus, skolinosi pinigų iš užsienio, įšaldė valdininkų atlyginimus ir apkarpė kitas vyriausybės išlaidas, gerokai sumažino socialinio draudimo išmokas (pensijas, pirmiausia dirbantiems pensininkams, bedarbių pašalpas ir kitas).

2687

ekonomikos sanacija; įmonės sanacija

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką