sąnarỹs (articulatio), paslanki žmogaus ir stuburinių gyvūnų kaulų jungtis su ertme tarp kaulų sąnarinių paviršių.

Kaulo sąnarinis galas būna iškilas (sąnarinė galva) arba įdubas (sąnarinė duobė). Susideda iš sąnarinių paviršių, sąnarinio maišelio, sąnarinės ertmės; kai kurie sąnariai dar turi raiščius, lūpas, diskus ir meniskus, tepalinius maišelius ir makštis.

Sąnarinį paviršių dengia hialininė kremzlė, kurios sluoksnis 0,2–6 mm storio; storis priklauso nuo sąnario dydžio. Kremzlė gerina kaulų sąlytį. Sąnarinius kaulų galus jungia sąnarinis maišelis (sąnario kapsulė). Tai trumpas plėvinis vamzdelis, kurio galai prisitvirtinę prie sąnarinių paviršių kraštų. Sąnarinis maišelis susideda iš 2 sluoksnių – skaidulinės plėvės (išorinio) ir tepalinės plėvės (vidinio). Skaidulinė plėvė teikia sąnariui tvirtumo, tepalinė plėvė iškloja kapsulės vidų, išskiria sąnarinį tepalą. Tepalinės plėvės vidiniame paviršiuje yra mažų gaurelių ir didesnių tepalinių bei riebalinių klosčių. Šie dariniai didina jos paviršių, daugiau išsiskiria tepalo. Sąnarinė ertmė yra kapiliarinis plyšys tarp kaulų. Tas plyšys prisipildęs sąnarinio tepalo – skaidraus, kiek lipnaus skysčio, kurio sudėtyje yra apie 97 % vandens ir apie 0,3 % baltymų, druskų, sąnario nusidėvėjimo produktų. Sąnariniai raisčiai (tvirtos skaidulinio audinio juostos) sutvirtina sąnarį, reguliuoja ir riboja judesius. Sąnarinės lūpos yra kremzle apsitraukę kraštai, kurie pagilina sąnarinę duobę.

žmogaus peties sąnario išilginis pjūvis: 1 – dvigalvio raumens sausgyslė, 2 – žastikaulio galva, 3 – sąnario lūpa, 4 – sąnariniai paviršiai, 5 – pažastinė kišenė

Sąnariniai diskai ir meniskai yra skaidulinio audinio plokštelės įsiterpusios tarp sąnarinių kaulų. Jos aptrauktos kremzlės sluoksniu. Diskas yra skritulio pavidalo, meniskas – pusmėnulio. Jie didina sąnarinių paviršių atitikimą ir sąnario judesių amplitudę. Tepaliniai maišeliai ir makštys (jų ertmėje yra tepalo) būna apie didesnius sąnarius. Palengvina sausgyslių judėjimą, mažina trintį.

Sąnarys gali judėti apie 1 pagrindinę ašį (vienaašis, pvz., alkūnės), apie 2 ašis (dviašis, pvz., kelio sąnarys) ir apie 3 ašis (daugiaašis, pvz., peties, klubo sąnariai). Daugiaašiai sąnariai leidžia daryti judesius į visas puses.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką