saracènija (Sarracenia), saracenijinių (Sarraceniaceae) šeimos augalų gentis. 11 rūšių. Saracenija paplitusi Šiaurės Amerikoje. Daugiametė, kerus arba guotus sudaranti žolė su horizontaliu arba vertikaliu šakniastiebiu. Lapai smarkiai pakitę, virtę piltuvo formos vabzdžių gaudyklėmis, žali, gelsvi, rausvi, raudoni.

purpurinė saracenija

Gaudyklės žiotys apskritos arba pailgos, virš jų yra gobtuvo pavidalo išauga. Vasarą greta piltuviškų lapų kartais išauga linijiškos arba lancetiškos filodijos. Žiedynstiebis 1, retai 2, su stambiu, dažniausiai rutulišku kvapiu žiedu. Vainiklapiai raudoni, rausvi, geltoni arba žalsvi. Vaisius – rutuliška arba kiaušiniška dėžutė su 400–1000 sėklų. Saracenija auga rūgščiame, maisto medžiagų neturinčiame dirvožemyje, gerai apšviečiamose buveinėse. Visų rūšių saracenijos yra vabzdžiaėdžiai augalai. Vabzdžius į gaudykles vilioja spalva, kvapais ir nektaru. Nektare randama alkaloido konino, nuo kurio vabzdžiai apsvaigsta. Įkritę į gaudyklę jie nebegali išlipti, nes vidinis jos paviršius labai glotnus ir apaugęs žemyn palinkusiais šereliais. Gaudyklės dugne esančiame skystyje yra fermentų, kurie skaido minkštąsias vabzdžių kūno dalis ir augalas pasisavina reikalingas maisto medžiagas.

Saracenija yra dekoratyvus augalas. Kambariuose ir šiltnamiuose dažniausiai auginama raudonoji saracenija (Sarracenia rubra), rausvoji saracenija (Sarracenia rosea), geltonoji saracenija (Sarracenia lava), purpurinė saracenija (Sarracenia purpurea), gyslotoji saracenija (Sarracenia psittacina). Saracenijos genties augalai lengvai kryžminasi gamtoje ir dirbtinėmis sąlygomis, sukurta daugiau kaip 20 hibridinių rūšių, iš kurių dažniausiai auginama balsvoji saracenija (Sarracenia ×readii), dailioji saracenija (Sarracenia ×formosa), mišrioji saracenija (Sarracenia ×mitchelliana), nuostabioji saracenija (Sarracenia ×excellens), persikinė saracenija (Sarracenia ×rehderi).

Dauguma saracenijos rūšių saugomos Jungtinėse Amerikos Valstijose, kai kurios rūšys įrašytos į Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvencijos I ir II priedus.

849

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką