Semo narỹs, Lietuvõs Respùblikos Semo narỹs, Tautos atstovas, ketverių metų kadencijai renkamas į Lietuvos Respublikos Seimą remiantis visuotine, lygia, tiesiogine rinkimų teise ir slaptu balsavimu. Seimą sudaro 141 narys.

Reikalavimai kandidatui į Seimo narius

Lietuvos Respublikos Konstitucijoje (1992) nustatyta, kad Seimo nariu gali būti renkamas Lietuvos Respublikos pilietis, kuris nesusijęs priesaika ar pasižadėjimu užsienio valstybei ir rinkimų dieną yra ne jaunesnis kaip 21 metų bei nuolat gyvena Lietuvoje.

Seimo nario teisės

Seimo narių įgaliojimų laikas pradedamas skaičiuoti nuo tos dienos, kurią naujai išrinktas Seimas susirenka į pirmąjį posėdį. Išrinktas Seimo narys visas Tautos atstovo teises įgyja tik po to, kai Seime jis prisiekia būti ištikimas Lietuvos Respublikai. Eidami pareigas Seimo nariai vadovaujasi Konstitucija, valstybės interesais, savo sąžine ir negali būti varžomi jokių mandatų. Lietuvos Respublikos Seimo statute (1994, nauja redakcija 1999) nustatyta, kad Seimo nario pareigos nesuderinamos su jokiomis kitomis pareigomis valstybės įstaigose ir organizacijose, t. p. su darbu verslo, komercijos ir kitose privačiose įstaigose ar įmonėse. Seimo narys gali būti skiriamas tik Ministru pirmininku ar ministru. Seimo narys negali gauti jokio kito atlyginimo, išskyrus Seimo nariui nustatytą atlyginimą ir atlyginimą už kūrybinę veiklą.

Seimo narių posėdis 2018 rudens sesijos metu Seimo II rūmų Posėdžių salėje

Seimo narys turi teisę balsuoti dėl visų svarstomų klausimų Seimo, komiteto ir komisijos, kurių narys jis yra, posėdžiuose, rinkti ir būti išrinktas į bet kurias pareigas Seime, dalyvauti diskusijoje visais svarstomais klausimais, žodžiu ir raštu pateikti pasiūlymus, pastabas, pataisas, Seimo posėdžiuose klausti pranešėjus ir papildomus pranešėjus, gauti užregistruotų įstatymų projektų, įstatymų ir kitų Seimo priimtų aktų, kitų valstybės valdžios ir valdymo institucijų priimtų nutarimų bei valstybės tarnybos pareigūnų teisės aktų kopijas. Seimo narys turi teisę pateikti klausimus ir paklausimą Ministrui pirmininkui, ministrams, kitų valstybinių institucijų, kurias sudaro ar išrenka Seimas, vadovams. Per Seimo sesiją ne mažesnė kaip 1/5 Seimo narių grupė gali pateikti interpeliaciją Ministrui pirmininkui ar ministrui. Kartu su kitais Seimo nariais gali teikti įstatymo projektą dėl Konstitucijos keitimo, šaukti neeilinę Seimo sesiją ir neeilinį posėdį, kreiptis į Konstitucinį Teismą.

Seimo nario pareigos

Seimo narys privalo dalyvauti Seimo posėdžiuose. Kiekvienas Seimo narys, išskyrus Seimo pirmininką ir Ministrą pirmininką, turi būti kurio nors Seimo komiteto narys ir dalyvauti jo darbe. Seimo narys gali būti tik vieno komiteto narys, išskyrus Europos reikalų komitetą ir Užsienio reikalų komitetą, kuriuos gali sudaryti ir kitų komitetų nariai. Seimo narys privalo dalyvauti Seimo valdybos, Seniūnų sueigos, Seimo komitetų, komisijų ir pakomitečių, kurių narys jis yra, posėdžiuose, t. p. Etikos ir procedūrų komisijos posėdžiuose, komisijos pirmininkui pakvietus raštu.

Seimo nario neliečiamumas

Seimo nario asmuo neliečiamas, jis negali būti persekiojamas už balsavimus ar kalbas Seimo, Seimo komitetų, komisijų ir frakcijų posėdžiuose. Už asmens įžeidimą ar šmeižtą Seimo narys gali būti traukiamas atsakomybėn bendra tvarka. Seimo narys be Seimo sutikimo negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, suimamas, negali būti kitaip suvaržoma jo laisvė, išskyrus atvejus, kai jis užtinkamas bedarantis nusikaltimą. Šiais atvejais generalinis prokuroras apie tai nedelsdamas praneša Seimui. Išklausęs generalinio prokuroro pranešimą Seimas sprendžia, ar sudaryti tyrimo komisiją dėl sutikimo Seimo narį patraukti baudžiamojon atsakomybėn ir ar pradėti apkaltos parengiamuosius veiksmus.

Seimo nario įgaliojimų pabaiga

Seimo nario įgaliojimai nutrūksta pasibaigus įgaliojimų laikui ar susirinkus į pirmąjį posėdį pirmalaikiais rinkimais išrinktam Seimui, Seimo nariui mirus, atsistatydinus, teismui pripažinus jį neveiksniu, Seimui panaikinus jo mandatą apkaltos proceso tvarka, rinkimus pripažinus negaliojančiais ar šiurkščiai pažeidus rinkimų įstatymą, išrinkus jį Europos Parlamento nariu ar savivaldybės tarybos nariu, jei jis neatsisako Europos Parlamento nario ar savivaldybės tarybos nario mandato, perėjus jam dirbti ar neatsisakius darbo, nesuderinamo su Seimo nario pareigomis, netekus Lietuvos pilietybės.

-Tautos atstovas

Lietuvos Respublikos Seimas

Seimo pirmininkas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką