seksuãlinė prevarta, seksualinio pobūdžio veiksmai, atliekami tam tikro asmens atžvilgiu prieš jo valią. Tai gali būti seksualinis priekabiavimas (nepageidaujama užgauli žodžiu, raštu ar fiziniu veiksmu išreikšta seksualinio pobūdžio elgsena, kuria kartais siekiama pakenkti asmens orumui, ypač sukuriant bauginančią, priešišką, žeminančią ar įžeidžiančią aplinką; dažniausiai pasitaiko darbinėje aplinkoje), aukos privertimas stebėti lytinius organus ar lytinį aktą, liesti savo ar kito žmogaus lytinius organus ar kitas kūno dalis, prievartinis aukos lytinių organų ar kitų kūno dalių lietimas, prievartinės glamonės, prievartinis vaginalinis, oralinis, analinis ar kitas aktas. Seksualinės prievartos aukos kartais apsvaiginamos narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, alkoholiu.

Dažnai pasitaiko vaikų seksualinė prievarta, arba tvirkinimas, kuris apibrėžiamas kaip suaugusiojo bet koks seksualinis fizinis ar psichologinis kontaktas su seksualiai nesubrendusiu vaiku, suaugusiajam siekiant seksualinio pasitenkinimo, dažnai naudojant prievartą, grasinimus, melą (dažniausiai apie tai, kad vaiko dalyvavimas tokiame kontakte yra jam nekenksmingas), kartais – autoritetą. Seksualinės prievartos aukomis dažniau būna moterys nei vyrai.

Seksualinė prievarta paplitusi įkalinimo įstaigose (ypač tarp tos pačios lyties asmenų), t. p. šeimose ar tarp partnerių. Pasitaiko neįgalių žmonių seksualinė prievarta (dažniausiai dėl fiziškai neįgalių žmonių negebėjimo pasipriešinti ar psichiškai neįgaliųjų – kam nors pasiskųsti ar suvokti seksualinės prievartos žalą). Seksualinė prievarta gali būti susijusi su priverstine pornografija, prostitucija, kraujomaiša (įvairių tyrimų duomenimis, ją patiria apie 20 % mergaičių ir apie 10 % berniukų).

Seksualinė prievarta dažnai turi neigiamų psichologinių padarinių, dėl jos išsivysto įvairios fobijos, kaltės, gėdos jausmas, nevisavertiškumo kompleksas, lytinio gyvenimo problemos. Be to, kyla lytiškai plintančių ligų pavojus. Seksualinės prievartos aukos retai kreipiasi į teisėsaugos institucijas (dažniausiai dėl patirtos gėdos ar smurtautojo keršto baimės).

lytiniai nusikaltimai

išžaginimas

tvirkinimas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką