Seredžiaus piliakalnis ir kapinynai

Seredžiaus piliakalnis

Serẽdžiaus pliakalnis ir kapinýnai, piliakalnis su papėdės gyvenviete ir du kapinynai Jurbarko rajono savivaldybės teritorijoje, Seredžiaus seniūnijoje. Piliakalnis datuojamas pirmo tūkstantmečio viduriu–15 a. pradžia, pirmasis kapinynas apie 3–5 a., antrasis kapinynas – 6–14 amžiumi. Radiniai saugomi Lietuvos nacionaliniame muziejuje.

Seredžiaus piliakalnis

Seredžiaus piliakalnis

Piliakalnis

Piliakalnis (vadinamas Palemono kalnu) yra prie Seredžiaus miestelio, ties Pieštvės upeliu. Įrengtas aukštumoje. Aikštelė trikampė, 35 × 50 m dydžio. Jos rytiniame gale supiltas 7 m aukščio, 20 m pločio pylimas, už jo yra 10 m pločio, 4 m gylio griovys. Ties grioviu buvo supiltas 3 m aukščio, 10 m pločio pylimas. Šlaitai statūs, iki 30 m aukščio. Čia stovėjo 14 a. lietuvių pilis Pieštvė. Rytinėje ir pietinėje papėdėse yra 1,5 ha ploto papėdės gyvenvietė, joje rasta grublėtosios ir žiestosios keramikos fragmentų, molio tinko, gyvulių kaulų.

Seredžiaus piliakalnis

Pirmasis kapinynas

Pirmasis kapinynas yra miestelio rytinėje dalyje, Dubysos dešiniojo kranto šlaite.

1936–1937 kapinyną tyrė Kauno kultūros muziejaus ekspedicija (vadovas J. Puzinas), 1964 – Lietuvos istorijos instituto ekspedicija (vadovas M. Michelbertas), 1974 – Mokslinės metodinės kultūros paminklų apsaugos tarybos ekspedicija (vadovas Juozas Markelevičius), 1 ha plote rado 64 nedegintų ir 2 sudegintų mirusiųjų kapus. Įkapės: darbo įrankiai, ginklai (kirviai, ietigaliai), papuošalai (segės, apyrankės, antkaklės, karoliai, smeigtukai).

Antrasis kapinynas

Antrasis kapinynas yra Nemuno slėnyje, apie 200 m į vakarus nuo Dubysos ir Nemuno santakos. Anksčiau čia stovėjo medinė Seredžiaus bažnyčia.

1985–1987 ir 1989 Lietuvos istorijos instituto ekspedicija (vadovai V. Urbanavičius ir Saulė Urbanavičienė) 787 m2 plote rado 23 sudegintų, 2 nedegintų mirusiųjų kapus ir 27 nedegintų žirgų kapus. Įkapės: ginklai (ietigaliai, peiliai, kalavijai), darbo įrankiai (verpstukai, galąstuvai), papuošalai (smeigtukai, apyrankės, segės, antkaklės), aprangos fragmentai (diržo sagtys, apkalai). Žirgų įkapės – raitelio ir žirgo aprangos detalės (žąslai, įvijos, balnakilpės, kamanos).

1329

Palemono kalnas; Seredžiaus bažnyčia; -Pieštvė

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką