sèrija (lot. series – eilė), grupė vienos tematikos ar paskirties leidinių, turinčių bendrą (serijinę) antraštę ir vienodai apipavidalinta. Serijinė antraštė nurodoma kiekvieno leidinio antraštiniame, priešantraštiniame lape arba viršelyje. Kiekvienas serijos leidinys (serijinis leidinys) dar turi savo antraštę ir autorių (jo gali ir nebūti). Serija gali būti numeruota (datuota) ir nenumeruota. Numeruotosios serijos numeriai nurodomi kiekviename jos leidinyje. Serijos leidinių skaičius dažniausiai leidėjų numatomas iš anksto. Gali būti skirstoma į dalis, vadinamąsias serijėles (siauresnės paskirties negu pati serija, be serijos bendrosios antraštės, turi savo antraštę ir kiekviename jos leidinyje nurodoma ir serija, ir serijėlės antraštė).

Mažojoje Lietuvoje pirmoji serija buvo bibliniai skaitiniai Abdias, viens anų septynisdešimt mokitinių Viešpaties ir pirmasis krikščioniškas vyskupas Babelėj (8 d. 1886–93) leidžiama Priekulėje kaip J. Traušio Evangeliškųjų kalendrų savarankiškas kasmetinis priedas. Didžiojoje Lietuvoje viena pirmųjų mokslo populiarinamųjų knygelių serijų buvo Žmonių knygynas, kurią nuo 1911 leido Seinų spaustuvės įsteigtas Šaltinio knygynas. Kasmet buvo išleidžiama po 8 įvairių mokslo sričių veikalus (64–120 puslapių, 1000–2500 egzempliorių tiražu). Iki I pasaulinio karo buvo išleista 31 knygelė (iš jų – J. Grajausko parengta biografinė apybraiža Vyskupas Antanas Baranauskas, 1911, A. Baranausko raštų rinktinė, S. Tijūnaičio istorinė studija Lietuvos atgijimas, abi 1912, ir jo išversta Vidurinių amžių istorija 4 d.).

Lietuvos kultūrai svarbi Vagos leidyklos išleista Lituanistinė biblioteka (33 kn. 1966–98) – senųjų raštų serija (kėlė lietuvių istorinę ir kultūrinę sąmonę), nuo 1986 leidžiama serija Pasaulinės literatūros biblioteka (iki 2009 išleista 100 knygų), taip pat serija Atviros Lietuvos knyga (2001–08 leido įvairios leidyklos; joje išleista daug naujų filosofijos, kultūros, politikos mokslų, ekonomikos veikalų). Mokiniams, studentams, mokytojams skirta šviečiamojo pobūdžio serija Švietimas Lietuvos ateičiai (nuo 1992). Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras (iki 2010 Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas) leidžia knygų seriją moksleiviams Lietuva (nuo 2006 išleista 7 knygos, elektronine versija išleista 1 knyga – 2007).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką