Siano pučiamųjų ir mušamųjų instrumentų ansamblių tradicija

Siãno pučiamjų ir mušamjų instrumeñtų ansámblių tradcija (Kinija) puoselėjama daugiau nei tūkstantį metų senojoje Kinijos sostinėje Siane (Šaansi provincijoje). UNESCO reprezentatyviojo žmonijos nematerialaus kultūros paveldo vertybė (2009).

Siano pučiamųjų ir mušamųjų instrumentų ansamblis

Šioje muzikos tradicijoje naudojami būgnai ir pučiamieji instrumetai, kartais dainuoja ir vyrų chorai. Atliekamų dainų tematika susijusi su vietos gyvenimu ir religiniu tikėjimu. Muzikos stilistika ir repertuaras priklauso nuo Siano mokyklos: budistinės, taoistinės ar liaudiškos pasaulietinės. Muzika būna vadinamoji muzika sėdint arba muzika einant (pastaroji t. p. turi atskirą dalį, skirtą vyrų chorui). Choristai vadinami žodžių rečituotojais. Ansamblyje melodiją formuoja bambukiniai lūpiniai vargonėliai Sheng ir fleita. Pagrindiniai Siano mušamieji instrumentai: Zuo būgnas, karo būgnas, Yue būgnas, Dou būgnas, vienpusis būgnas, Gaoba būgnas, cimbolų tipo instrumentai Nao ir Bo, bambukinės tarškynės, gongas. Būgnininkų grupę sudaro 30–40 žmonių, kurie mokosi šio tradicinio meno vienas iš kito.

Būgnų maršo muzika anksčiau buvo atliekama imperatoriaus kelionėse, šventyklos mugėse, tai buvo vadinamosios garbinimo procesijos dalis. Ji buvo atliekama ir meldžiant lietaus arba per laidotuvių apeigas. Dabar tai dažniausiai žemdirbių ir ūkininkų dirbamuose laukuose atliekama muzika.

Muzikos partitūros užrašomos naudojant senovinę natų užrašymo sistemą, paveldėtą iš Tangų dinastijos ir Sungų laikų. Išliko apie 3000 muzikos kūrinių partitūrų, kurios iki šiol naudojamos Siano pučiamųjų ir mušamųjų instrumentų ansambliuose. Siano mieste veikia šešios pučiamųjų ir mušamųjų muzikos asociacijos: Siano Dievo šventyklos, He Jiayingo, Nan Jixiano rytinio miesto, Nan Jixiano vakarinio miesto, Dongcango, Da Jichango.

3209

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką