Silicio slėnis iš viršaus

Silcio slnis (angl. Silicon Valley), konsoliduotas metropolinis konglomeratas San Francisco įlankos pakrantėje, Kalifornijos valstijoje (Jungtinės Amerikos Valstijos). Silicio slėnis yra santykinė sąvoka ir kartografiškai nėra nurodytas. Didžiausias slėnio miestas ir neoficiali sostinė yra San Jose. Kiti Silicio slėnio miestai: Belmontas, Campbellis, Cupertino, Fremontas, Los Altosas, Los Gatosas, Menlo Parkas, Milpitas, Monte Sereno, Morgan Hillis, Mountain View, Palo Alto, Santa Clara, Saratoga, Sunnyvaleʼis. Slėnio plotas apie 5000 km2, beveik 3 mln. gyventojų (iš jų 36 % – imigrantai iš Azijos ir Lotynų Amerikos šalių). Silicio slėnis daro didelę įtaką aukštųjų technologijų plėtrai Jungtinėse Amerikos Valstijose ir visame pasaulyje.

Silicio slėnio žemėlapis

Slėnio mokslo centrai ir bendrovės

Konglomerate veikia daugiau kaip 3000 aukštųjų technologijų bendrovių, užsiimančių kompiuterių ir jų komponentų (daugiausia mikroprocesorių, programinės įrangos, mobiliųjų įrenginių), biotechnologijų kūrimu ir gamyba. Slėnyje sutelkta beveik pusė viso Jungtinių Amerikos Valstijų aukštųjų technologijų mokslinio techninio potencialo. Silicio slėnyje sukoncentruoti institutai, centrai ir laboratorijos, pramonės parkai, įmonės, kurių specializacija yra kompiuterinės įrangos ir programinės įrangos komponentų kūrimas ir serijinė gamyba, telekomunikacijų įranga, medicininiai prietaisai, aviacijos, aeronautikos ir kosmologijos įranga, nanotechnologijos ir kiti aukštųjų technologijų produktai. Čia veikia pirmaujantys universitetai, užtikrinantys mokslo laimėjimų komercializaciją ir finansavimo šaltinius.

bendrovės Adobe Systems būstinė Silicio slėnyje (San Jose)

NASA Ameso tyrimų centras Silicio slėnyje (Mountain View)

Silicio slėnyje įsikūrę didžiausi mokslo ir tyrimų centrai: Šiaurės Vakarų politechnikos universitetas (Fremonte), Stanfordo universitetas, Santa Claros universitetas, Carnegie Mellono universiteto Silicio slėnio studentų miestelis, San Jose valstybinis universitetas, jo studijų ir mokslo miestelis bei tyrimų centras, NASA Ameso tyrimų centras, federalinis oro uostas, Jungtinių Amerikos Valstijų energetikos ministerijos nacionalinės branduolinės fizikos laboratorijos ir kitos institucijos.

Veikia žurnalo Fortune sudaromame didžiausių Jungtinių Amerikos Valstijų bendrovių Fortune 1000 sąraše reitinguojamų geriausių bendrovių biurai ir eksperimentiniai gamybiniai padaliniai: Intel, AMD, Cisco Systems, Altera, Xilinx, Nvidia, SanDisc, Apple, Hewlett-Packard Company, Mozilla Foundation Corporation, Oracle Corporation, Adobe Systems, Symantec, AUS, GetJar, Google, Yahoo!, Facebook, Microsoft, LinkedIn, Netflix, eBay, Tesla, PayPal, Twitter ir daug kitų aukštųjų ir informacinių technologijų įmonių, tarp jų ir daug startuolių.

vieta, kur pradėjo formuotis Silicio slėnis (kairėje – garažas, kuriame pradėjo veiklą Billas Hewlettas ir Daveʼas Packardas, priešais pastatus – atminimo lenta)

Slėnio darbuotojai

Silicio slėnis vienija apie 700 000 mokslo ir technologijų specialistų, atliekančių mokslinius tyrimus ir gaminančių mikroelektronikos techniką. Čia yra 225 300 aukštųjų technologijų specialistų darbo vietų (iš 387 000 Jungtinėse Amerikos Valstijose). Silicio slėnio aukštųjų technologijų sektoriaus specialistų vidutinis atlyginimas yra didžiausias šiame sektoriuje šalyje – 144 800 Jungtinių Amerikos Valstijų dolerių per metus. Slėnyje fiksuojamas žemas nedarbo lygis – 2,7 %.

Sėkmingos veiklos veiksniai

Silicio slėnio sėkmės ir plėtros priežastys: mažoje teritorijoje sutelkta kritinė smegenų ir pinigų masė – daug aukštos kvalifikacijos mokslininkų, inžinierių, verslininkų; nuolatinė intelekto konkurencija su intelektu, kapitalo konkurencija su kapitalu; neribotas darbo laikas (dirbama 365 dienas per metus, 7 dienas per savaitę, 24 valandas per parą); generuojamos inovatyvios idėjos, būdingas aukštas rizikos valdymas; aukštųjų technologijų ir skaitmeninės ateities vizija ir perspektyvos; daugiausia dėmesio skiriama specialistų profesionalumui ir kompetencijoms.

Pavadinimo kilmė

Originalus Silicio slėnio pavadinimas kilo iš cheminio elemento silicio (lot. silicium), naudojamo integruotų mikroschemų, puslaidininkių, diodų, tranzistorių gamybai, pavadinimo. Pirmą kartą šį terminą pavartojo verslininkas Ralphas Vaerstas, o išpopuliarino žurnalistas Donas Hefleris, 1971 pradėjęs publikuoti straipsnių ciklą Silicio slėnis JAV.

Istorija

atminimo lenta vietoje, kur pradėjo kurtis Silicio slėnis

Technologijų slėnis pradėjo formuotis 1939, kai Billas Hewlettas (1913–2001) ir Daveʼas Packardas (1912–1996) pradėjo savo verslą, kuris vėliau peraugo į pirmąją informacinių technologijų įmonę slėnyje – Hewlett-Packard Company. 1951 buvo įkurtas Stanfordo pramonės parkas, čia pradėjo steigtis aukštųjų technologijų inkubatoriai (verslo inkubatorius), technologijoms ir mokslui imlios įmonės bei tyrimų centrai, o vėliau ir verslo įmonės. Taip 20 a. viduryje Santa Claros slėnis Kalifornijoje tapo Jungtinių Amerikos Valstijų aukštųjų technologijų centru. 1985–1986 Silicio slėnis buvo vadinamas Mirties slėniu, nes dėl Jungtinėse Amerikos Valstijose prasidėjusio kompiuterių bumo buvo gerokai sumažėjęs darbo vietų skaičius.

3233

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką