Šilutės Hugo Šojaus muziejus

Šilùtės Hùgo Šòjaus muziẽjus, kraštotyros muziejus Šilutėje.

Veikla ir fondai

Muziejus kaupia, saugo su Klaipėdos krašto archeologija, etnografija, istorija susijusius eksponatus. Muziejaus kolekcijos: dailės kūrinių, archeologijos (gausi akmeninių ir titnaginių kirvukų kolekcija), gyvūnijos (paukščių ir įvairių gyvūnėlių iškamšos, paukščių kiaušiniai, drugelių ir vabalų kolekcijos, įvairių gyvūnų ragai), liaudies meno (dievdirbių išdrožtos medžio skulptūrėlės – šventukai), etnografijos (originalios konstrukcijos baldai, sietynai, kokių nėra kituose Lietuvos muziejuose), dokumentų, spaudinių ir žemėlapių (seniausi – 1639, 1651, 1663 pergamentai, yra miestelio planų, religinių knygų rinkinys, senųjų enciklopedijų, periodikos, 1629 C. Hennenbergerio sudarytas Prūsijos žemėlapis ir kita), fotografijų ir atvirukų (su Klaipėdos krašto, Pamario gyvensenos vaizdais), žvejybos įrankių (tinklai, bučiukai, kabliukai, žeberklai, pasvarėliai, ledo kirtikliai ir kita). Muziejaus ir jo filialų fondai: apie 67 000 eksponatų (2023).

Šilutės Hugo Šojaus muziejus

vestuvinis galvos apdangalas (metalas, popierius, medvilniniai siūlai; pagamintas Šyšos kaime 1907; © Šilutės Hugo Šojaus muziejus)

durtuvas su makštimi (tvirtinamas prie šautuvo vamzdžio; © Šilutės Hugo Šojaus muziejus)

medinė spinta maisto produktams laikyti (18 a. vidurys; © Šilutės Hugo Šojaus muziejus)

metalinis sietynas (18 a. pabaiga; © Šilutės Hugo Šojaus muziejus)

laivinis kovos kirvis (trečias tūkstantmetis prieš Kristų–antras tūkstantmetis po Kristaus; © Šilutės Hugo Šojaus muziejus)

Struktūra

muziejaus padalinys – Hermano Zudermano memorialinis muziejus Macikuose

Yra Mokslinių muziejinių tyrimų, Projektų, edukacijų ir parodų, Fondų, Bendrųjų reikalų skyriai, mokslinis archyvas, biblioteka, restauravimo ir edukacijos centrai. Muziejaus filialai: Žemaičių Naumiesčio muziejus (įkurtas 1992), Švėkšnos muziejus (įkurtas 1993, nuo 2005 veikia Švėkšnos Saulės gimnazijos pastate), H. Sudermanno memorialinis muziejus (Macikų kaime, įkurtas 1994), Macikų lagerio‑karcerio muziejus (įkurtas 1995).

Istorija

Muziejaus ištakos – 19 a. pabaigoje Šilokarčemos dvare H. Scheu įrengtas muziejus – pirmasis privatus muziejus Klaipėdos krašte. Jame buvo sukaupta Klaipėdos krašto etnografinių baldų, drabužių, audinių pavyzdžių, darbo įrankių, buities rakandų, retų spaudinių (pvz., 1591 J. Bretkūno Postilė, 1650 A. Kojalavičiaus‑Vijūko lotyniška Lietuvos istorija), periodikos (Karaliaučiaus senovės draugijos Prussia ir kitų draugijų leistų periodinių leidinių pilni rinkiniai), dokumentų, žemėlapių kolekcija, augalų herbariumas. Muziejus buvo prieinamas inteligentijai, mokslininkams. Jame lankėsi A. Bezzenbergeris, J. Basanavičius, E. Volteris, Lietuvos prezidentas K. Grinius, ministras pirmininkas E. Galvanauskas, Klaipėdos krašto gubernatorius A. Merkys ir kiti žymūs asmenys. Ekskursijas lankytojams vesdavo pats H. Scheu, net ir visiškai apakęs.

Hugo Šojaus portretas (dailininkas Arthur Peisz, 1925; © Šilutės Hugo Šojaus muziejus)

Švėkšnos Saulės gimnazija, kurios pastate veikia Šilutės Hugo Šojaus muziejaus padalinys Švėkšnos muziejus

Per Antrąjį pasaulinį karą dvaras ir dvaro muziejus nukentėjo nuo čia apsistojusios SSRS kariuomenės plėšimų, vertingiausi likę eksponatai (dokumentai, spaudiniai) buvo atiduoti Lietuvos mokslų akademijai ir Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai. 1948 dvaro pastatai buvo perduoti iš Kretingos atkeltai sodininkystės ir bitininkystės mokyklai. Muziejus perkeltas į kitą vietą. 1949 11 07 atidarytas Šilutės kraštotyros muziejus (turėjo 718 eksponatų). 1965 tapo Klaipėdos kraštotyros muziejaus filialu. 1980 buvo uždarytos pagrindinės ekspozicijos.

1988 atkurtas, nuo 1993 – savarankiškas Šilutės muziejus. 1992–1997 įsteigti filialai Kintuose (2002 reorganizuotas į Kintų Vydūno kultūros centrą), Bitėnuose, Švėkšnoje, Žemaičių Naumiestyje, Macikų kaime. Išleistos knygos Žvejyba Pamaryje (1998), Šilutės spaustuvės (2002), Šilutė atvirukuose ir fotografijose (2003). Baigus restauruoti Šilutės dvaro kompleksą ir į jį perkėlus muziejaus kolekcijas, 2015 04 09 Šilutės kraštotyros muziejus tapo Šilutės Hugo Šojaus muziejumi. 2019 muziejų aplankė 16 600 lankytojų, 2020 – 13 054 lankytojai. 2020 muziejaus ir jo filialų fonduose buvo daugiau kaip 64 450 eksponatų. 2021 muziejaus ir jo filialų fonduose buvo 65 436 eksponatai, muziejų aplankė 19 179 lankytojai. 2022 muziejų aplankė 22 859 lankytojai.

muziejaus padalinys – Macikų lagerio‑karcerio muziejus

Vadovai

Šilutės Hugo Šojaus muziejus

1

Šilutės muziejus; -Šilutės kraštotyros muziejus; -Hugo Šojaus muziejus

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką