sibolis (gr. symbolon), pastovus sutartinis atpažinimo ženklas, pavartotas vietoj konkretaus objekto arba jo tiesioginio įvardijimo, reprezentuojantis ir konkretizuojantis juo reiškiamus abstrakčius objektus (idėjas, įsitikinimus, svarbiausias vertybes). Juo sutrumpintai nurodomas dažniausiai sudėtingesnis turinys ar objekto reikšmė. Simbolio sąvoka pirmą kartą taikyta senovės egiptiečių keturkampėms švininėms lentelėms (lot. tesserae) ir reiškė perlaužtą jos (antspaudo) pusę, kuri buvo laikoma atpažinimo ženklu. Šukės būdavo pridedamos viena prie kitos, norint identifikuoti jo pateikėją. Vėliau simbolis reiškė rinkinį, kolekciją, apžvalgą. Iš pradžių lentelė buvo vadinama simboliu, vėliau jos reikšmė suteikta ženklui, pavaizduotam lentelėje. Krikščionybėje dauguma naudojamų daiktų ar įvaizdžių, ypač paimtų iš Biblijos, būdavo suprantami simboliškai, siekiant žemiškąjį gyvenimą nukreipti į antžemiškąjį. Simboliais tapo įvairūs gamtos objektai (uola – Kristaus arba apaštalo Petro simbolis), augalai ar jų dalys (medis – gyvybės ir Rojaus simbolis, lelija – skaistumo ir tyrumo simbolis, palmės šakelė – amžinojo gyvenimo Dievo karalystėje ir kankinių simbolis), dirbtiniai objektai (kryžius – krikščionybės ir krikščionio simbolis), gyvūnai (pelikanas – pasiaukojančios meilės ir Kristaus pasiaukojimo žmonijos išganymui simbolis), kūno dalys (širdis – krikščioniškos meilės ir tikėjimo simbolis), gestai (žegnojimas – laiminimo, kryžiaus ir krikščionio tapatumo simbolis). Krikščioniškoje architektūroje ir liturgijoje naudojami skaičių (12 Izraelio giminių – 12 apaštalų simbolis, 4 kolonos – 4 evangelistų arba pasaulio kraštų simbolis) ir spalvų (raudona – kankinių kraujo ir Šventosios Dvasios simbolis) simboliai.

Simboliu dar vadinamas krikščionių tikėjimo išpažinimas (Apaštalų simbolis, Credo), jo turinys, išreikštas keliais esminiais posakiais. Trumpomis tikėjimo tiesų frazėmis buvo siekiama užmaskuoti jų platesnį turinį, suteikti paslapties. Tikėjimo simbolis yra tikinčiųjų atpažinimo ir bendrumo ženklas, pagrindinių tikėjimo tiesų rinkinys. Mokymas apie simbolius, jų visumą ir reikšmę, mokymas apie krikščionių tikėjimo išpažinimo atsiradimą ir turinį vadinama simbolika.

L: U. Becker Simbolių žodynas Vilnius 1995; M. Zerbst, W. K. Seemanns Lexikon der Symbole. Zeichen, Schriften, Marken, Signale Leipzig 2006.

2245

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką