„Sinn Féin“ („Mes patys“), kairiosios pakraipos respublikoniška Airijos politinė partija. Siekia visų Airijos salos grafysčių suvienijimo į demokratinę socialistinę Airijos respubliką. Yra vienintelė ir Airijoje, ir Šiaurės Airijoje veikianti politinė partija.

Apie 15 000 narių (2020). Pirmininkė Mary Lou McDonald (nuo 2018).

Įkurta 1905 airių nacionalinio judėjimo veikėjo A. Griffitho ir jo sekėjų. Jos raidoje skiriami 4 ryškūs etapai; kartais laikoma, kad tuo metu veikė skirtingos Sinn Féin partijos.

Pirmasis raidos etapas (1905–1917)

Sinn Féin ištakos – 20 a. pradžioje Geilų lygos ir jos lyderio politiko ir rašytojo A. Griffitho paskatintas judėjimas, kviečiantis pasyviai priešintis Didžiosios Britanijos valdžiai (pvz., nemokėti mokesčių, kurti nepriklausomus vietos teismus). Pirmuoju raidos etapu (1905–17) Sinn Féin buvo neįtakinga, propagandistinė, monarchistinė organizacija, nedalyvavo rinkimuose, tik platino Airijos savarankiškumo idėją. Austrijos-Vengrijos dualistinės monarchijos pavyzdžiu A. Griffithas siūlė, kad Airija turėtų Dubline veikiantį atskirą ir nepriklausomą nuo Westminsterio parlamentą, o Didžiosios Britanijos monarchas Dubline būtų karūnuojamas Airijos karaliumi. Po 1916 Airių sukilimo (Sinn Féin jame nedalyvavo, bet daugelis manė priešingai) Sinn Féin veikla pakito. Spaudoje platinti Sinn Féin protestai prieš sukilimo dalyvių atžvilgiu vykdytas represijas ir 1917 išplėtota kampanija prieš airių šaukimą tarnauti Didžiosios Britanijos kariuomenėje sulaukė masinės paramos, partija greitai tapo įtakingiausia Airijos politine jėga.

Antrasis raidos etapas (1917–1922)

Antruoju raidos etapu (1917–22) Sinn Féin buvo revoliucinė ir respublikoniška organizacija. Per 1918 visuotinius rinkimus ji laimėjo absoliučią daugumą Didžiosios Britanijos parlamente Airijai skirtų vietų. Sinn Féin priklausantys deputatai susirinko Dubline, 1919 01 21 pasivadino Airijos respublikos parlamentu, paskelbė Airijos nepriklausomybę ir sudarė laikinąją vyriausybę. Dėl to kilo karas su Didžiąja Britanija, po jo sudaryta taika (1921 12 06) daugumos Sinn Féin narių netenkino, nes Airija išliko Didžiosios Britanijos dominija. Partija skilo į tuos, kurie sutiko su taikos sąlygomis (jie vėliau įkūrė Fine Gael partiją), ir tuos, kurie atsisakė pripažinti Laisvosios Airijos valstybės teisėtumą.

Sinn Féin deputatai, pasiskelbę Airijos respublikos parlamentu (1919 02 10)

Trečiasis raidos etapas (1923–1970)

Trečiojo raidos laikotarpio (1923–70) Sinn Féin buvo fundamentalistinė ir palyginti negausi (ypač kai dauguma jos narių su lyderiu E. De Valera 1926 pasitraukė ir įkūrė parlamentiniu būdu respublikinės santvarkos siekiančią Fianna Fáil partiją). Ji išliko todėl, kad tapo karinės organizacijos – Airijos respublikonų armijos (IRA) – politiniu sparnu, kuris rūpinosi visuomenės parama IRA. Po II pasaulinio karo Sinn Féin siekė platesnio palaikymo keldama socialinius klausimus, jos politika tapo dar kairesnė nei iki tol.

„Sinn Féin“ nuo 1970

Dar kartą 1970 Sinn Féin skilo dėl nesutarimų (tiek IRA, tiek Sinn Féin viduje) Šiaurės Airijos klausimu. Airijos respublikoje vyraujanti vadinamoji oficialioji Sinn Féin 1977 tapo Darbininkų partija (1992 pavadinta Demokratine kaire) ir įsitraukė į parlamentinę kovą, Šiaurės Airijoje vyraujanti ir gausesnė vadinamoji laikinoji Sinn Féin liko teroro veiksmų šalininkė (1983–2018 jai vadovavo G. Adamsas). 1998 susitarime dėl taikos su Didžiosios Britanijos vyriausybe laikinoji Sinn Féin sutiko, kad Airijos respublikos konstitucijoje būtų panaikintos teritorinės pretenzijos į Šiaurės Airiją ir kad Šiaurės Airija liks Didžiosios Britanijos dalimi tol, kol dauguma Šiaurės Airijos gyventojų nepanorės kitaip. 21 a. 1 dešimtmetyje Sinn Féin tapo viena įtakingiausių Šiaurės Airijos politinių partijų (dalyvauja ir Didžiosios Britanijos parlamento rinkimuose). 2007 pirmą kartą istorijoje katalikiška Sinn Féin ir protestantiška Demokratinė junionistų partija sudarė koalicinę Šiaurės Airijos vyriausybę, po 2022 rinkimų Sinn Féin tapo didžiausia Šiaurės Airijos Asamblėjos partija. Airijos parlamente 2022 Sinn Féin turėjo 36 vietas ir veikė opozicijoje.

-Šinn Fein; -Demokratinė kairė

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką