Skolãstika 480 03 02Nursija (dabar Norcia, Umbrijos sr.) 543 ar 547 02 10Montecassino), katalikų šventoji. Šventė – vasario 10. Benedikto Nursiečio sesuo, manoma, dvynė. Apie jos gyvenimą žinių išliko mažai. Žinoma, kad apsigyvenusi prie Montecassino atsidėjo maldai ir askezei, kartą per metus susitikdavusi su broliu teologinėms diskusijoms. Apie Skolastiką buvo susibūrusi moterų vienuolių bendruomenė, kurios pagrindu šv. Benediktas Nursietis įkūrė vienuolyną, todėl ji tradiciškai laikoma pirmąja benediktinių vienuole. Pasakojama, kad per paskutinį susitikimą su broliu Skolastika, nujausdama artėjančią mirtį, prašiusi brolį pasilikti per naktį. Šis norėjęs išeiti, o Skolastika karštai meldusi, kad užeitų audra ir sutrukdytų broliui išvykti. Malda buvo išklausyta. Jai mirštant Benediktas Nursietis regėjo jos sielą, balandžio pavidalu pro burną paliekančią kūną.

Skolastikos skulptūros (skulptorius P. Campi iš Carraros, 1736) kopija, Montecassino vienuolyno kiemas

Atributai: lelija, krucifiksas ir balandis, išskrendantis iš burnos, arba plasnojantis virš galvos, arba tupintis jai ant rankos, kartais ant pastoralo ar knygos.

Dailėje vaizduojama kaip abatė juodu benediktinių abitu. Plačiau dailėje pradėta vaizduoti nuo 15 amžiaus. Paveiksluose, vaizduojančiuose daugiau šventųjų, Skolastika dažniausiai stovi šalia Benedikto Nursiečio.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką