socialinio draudimo fondas

sociãlinio draudmo fòndas, socialinio draudimo lėšų visuma, kuri surenkama iš socialinio draudimo įmokų (taip pat iš kitų papildomų šaltinių, pavyzdžiui, valstybės biudžeto teikiamų subsidijų) ir naudojama socialinio draudimo išmokoms (pensijoms, pašalpoms ir kitoms) mokėti. Kartais socialinio draudimo fondas suprantamas ir platesne prasme – ne tik kaip lėšų visuma, bet ir kaip įstaiga (dažniausiai valstybinė), kuri vykdo socialinį draudimą ir administruoja šias lėšas.

Įvairiose šalyse socialinio draudimo fondas gali būti valstybės biudžeto dalis arba turėti savarankišką Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetą, kuris sudaromas ir tvirtinamas atskirai nuo valstybės biudžeto. Šalyse, kur įteisintas privalomasis sveikatos draudimas, su socialinio draudimo fondu susijęs ir sveikatos draudimo fondas, kuris gali būti socialinio draudimo fondo dalis ar turėti atskirą biudžetą. Socialinio draudimo fondas dažniausiai veikia einamojo finansavimo būdu, kai iš apdraustųjų asmenų ir jų darbdavių įmokų, taip pat iš valstybės subsidijų gautos lėšos nekaupiamos ateičiai apdraustųjų asmenų sąskaitose (kaip yra privačiuose pensijų fonduose), o iškart panaudojamos socialinio draudimo išmokoms mokėti dabartiniams pensininkams ir pašalpų gavėjams (dalis šių lėšų gali būti atidedama į rezervą).

Socialinio draudimo fondas dažniausiai turi administraciją (valdybą), kurios funkcijos įvairiose šalyse gali skirtis: pavyzdžiui, socialinio draudimo įmokas gali rinkti pati valdyba arba mokesčių inspekcija; kai kurias socialinio draudimo išmokas gali mokėti ne pati valdyba, o kitos įgaliotos institucijos. Socialinio draudimo fondas dar gali turėti aukštesnę kolegialią valdymo instituciją – tarybą, kuri prižiūri fondo veiklą, sprendžia ar pataria vyriausybei, kaip spręsti principinius fondo sudarymo, disponavimo jo lėšomis ir kitus klausimus. Taryba dažniausiai sudaroma trišaliu principu iš apdraustuosius asmenis vienijančių profsąjungų, darbdavių organizacijų ir vyriausybės įgaliotų atstovų.

Lietuvoje Valstybinis socialinio draudimo fondas yra atskirtas nuo valstybės biudžeto ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto, jo tarybą sudaro 15 narių (po penkis deleguoja profsąjungos, darbdavių organizacijos ir Vyriausybė), jo valdyba žinoma kaip Sodra.

696

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką