Sodomà ir Gomorà, Biblijoje (Senajame Testamente) minimi legendiniai miestai Jordano lygumoje. Pirmą kartą Sodoma ir Gomora paminėti apibrėžiant Kanaano ribas (Pr 10, 19). Sodoma ir Gomora buvo gerai drėkinamoje Jordano vietovėje, į rytus nuo Betelio (Pr 13, 10–11). Šių miestų gyventojai buvo pagarsėję įžūliu, nepadoriu elgesiu (pasakojama, kad į Sodomą patekęs svetimšalis būdavo apiplėšiamas, dar jam būdavo pasiūloma lova, šiai esant per trumpai, būdavo patrumpinamos žmogaus kojos, o lovai esant per didelei, jos ištempiamos; panašu į graikų mitų pasakojimą apie Prokrusto lovą) ir ištvirkavimu. Dievas dėl jų didelių nuodėmių pažadėjo Sodomą ir Gomorą sunaikinti.

Sodoma ir Gomora (J. Martinas, Sodomos ir Gomoros sunaikinimas, aliejus, 1832, Laingo meno galerija Newcastle upon Tyne)

Sodomoje gyveno Abraomo sūnėnas Lotas. Abraomas maldavo Dievą pasigailėti bent teisiųjų, bet mieste nebuvo rasta nė dešimties teisiųjų. Lotą aplankius dviem angelams kiti Sodomos gyventojai elgėsi itin nesvetingai, todėl ir buvo nuspręsta pažadą tesėti. Angelams išvedus iš miesto Lotą su šeima iš dangaus pasipylė siera ir ugnis, Sodoma ir Gomora ir dar keli miestai buvo sunaikinti (Pr 18–19). Sodoma sunaikinta auštant, kai danguje buvo ir saulė, ir mėnulis, nes sodomiečiai garbino ir vieną, ir kitą. Kitose Biblijos knygose Sodomos ir Gomoros žlugimas pateikiamas kaip Dievo pykčio pavyzdys ir įspėjimas dėl kitų panašių atsitikimų (Įst 29, 22; Iz 13, 19; Am 4, 11). Rabinistinėje literatūroje Sodoma ir Gomora yra nedorumo, piktavališkumo ir kietaširdiškumo simbolis.

Manoma, Sodoma ir Gomora buvo įkurtos Negyvosios jūros pietinėje pakrantėje, čia yra Sodomos kalnas ir Sodomos ir Gomoros bei kitų Senajame Testamente minimų miestų žlugimas susijęs su Negyvosios jūros tektonika.

Sodomos ir Gomoros tema itin populiari grožinėje literatūroje. Dailėje populiariausia Loto pabėgimo iš Sodomos, jo kraujomaišos su dukterimis ir žmonos virtimo druskos stulpu temos. Jos vaizduojamos nuo vidurinių amžių, paveikslų šiomis temomis nutapė A. Düreris, Rafaelis, Rembrandtas, G. Reni, P. P. Rubensas, P. Veronese.

2182

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką