Somalio konstitucinė santvarka

Somãlio konstitùcinė sántvarka

Aukščiausiosios valdžios institucijos

Galioja Pereinamojo laikotarpio federalinė chartija (2004), kuri yra atskiras nuo konstitucijos (1979, keista 1984, 1990), pagal kurią Somalis – federacinė parlamentinė respublika, dokumentas. Chartija turėtų būti pagrindas naujai konstitucijai, kuriai rengti iš valdžios ir gyventojų atstovų sudarytas 30 narių komitetas, jo parengtai konstitucijai turės būti pritarta referendumu.

Valstybės vadovas – Pereinamojo laikotarpio federalinis prezidentas, kurį iš savo narių renka Pereinamojo laikotarpio federalinis susirinkimas 4 metams.

Įstatymus leidžia vienerių rūmų parlamentas – Pereinamojo laikotarpio federalinis susirinkimas, kurį nuo 2009 sudaro 550 narių (475 vietos skiriamos Somalio klanams pagal proporcinį atstovavimą, 75 vietos – verslininkams ir gyventojų atstovams; 12 % Susirinkimo narių turi būti moterys); visų kadencija 5 metai.

Vykdomoji valdžia priklauso Pereinamojo laikotarpio federalinei vyriausybei. Prezidentas skiria ministrą pirmininką (šis siūlo 3 kandidatus į ministro pirmininko pavaduotojo pareigas), ministrus ir jų pavaduotojus.

Valdžia regionuose

Kai kurie regionai susijungė ir pasiskelbė nepriklausomomis valstybėmis (jų nepriklausomybės Jungtinės Tautos ir Somalis nepripažįsta), kiti neturi jokios centralizuotos valdžios ir valdomi vietos genčių ar klanų.

Autonominis regionas Somalilandas 1991 05 24 pasiskelbė nepriklausoma ir suverenia respublika, kurios veiklą reglamentuoja konstitucija (1991, patvirtinta referendumu 2001), įstatymus leidžia 2 rūmų parlamentas (Atstovų Rūmai ir Seniūnų Rūmai), vykdomosios valdžios funkcijas atlieka prezidentas, viceprezidentas ir Ministrų Taryba, veikia Konstitucinis Teismas, Aukščiausiasis Teismas, apeliaciniai, pirmosios instancijos (apygardų ir regionų) teismai.

1998 nuo Somalio atsiskyręs autonominis regionas Puntlandas, 2006 – autonominis regionas Galmudugas turi savo regioninius parlamentus, jų renkamus prezidentus, ministrų tarybas (šių teritorijų nepriklausomybės Jungtinės Tautos ir Somalis nepripažįsta).

Teismų sistema

Chartijoje nustatyta, kad teismų sistemą sudaro Pereinamojo laikotarpio Aukščiausiasis Teismas, Apeliacinis Teismas ir kiti teismai. 2012 įvesta islamo teisė.

Nacionalinė šventė

Nacionalinė šventė – liepos 1 – Somalio Respublikos įkūrimo diena.

2271

Somalis

Somalio gamta

Somalio gyventojai

Somalio partijos ir profsąjungos

Somalio ginkluotosios pajėgos

Somalio ūkis

Somalio istorija

Somalio švietimas

Somalio architektūra

Somalio dailė

Somalio žiniasklaida

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką