Spacelab sandara: 1 – jungiamasis tunelis, 2 – sandariojo modulio pagrindinė ir eksperimentų sekcijos, 3 – atvirosios platformos

„Spacelab“, Europos kosmoso agentūros daugkartinio naudojimo kosminė mokslinė laboratorija erdvėlaivyje Space Shuttle moksliniams tyrimams kosmose. Įrengta erdvėlaivio naudingojo krovinio sekcijoje. Spacelab sudarė dviejų sekcijų (pagrindinės ir eksperimentų) cilindro formos sandarusis modulis (skersmuo 4,1 m, ilgis 7 m, gyvenamos patalpos tūris 75 m3), kurį su erdvėlaivio įgulos kabina jungė sandarus tunelis, ir 2 atvirosios platformos (kiekvienos ilgis 3 m, plotis 4 m, galėjo išlaikyti iki 3 t krovinį), ant kurių buvo montuojami teleskopai ir kiti prietaisai, valdomi nuotoliniu būdu. Kai didelę erdvėlaivio naudingojo krovinio sekcijos dalį užimdavo atvirosios platformos, vietoje 2 sekcijų modulio prietaisams ir eksperimentams valdyti buvo naudojamas mažas sandarusis modulis Igloo.

Teleskopams ir kitiems prietaisams nukreipti į stebimus objektus ir jiems stebėti turėjo nutaikymo sistemą. Pagal mokslinių tyrimų pobūdį Spacelab galėjo būti komplektuojama skirtinga iki 10 t masės įranga. Įgulą dažniausiai sudaė 6–8 Jungtinių Amerikos Valstijų ir Europos šalių astronautai. Moksliniai tyrimai (gyvybės palaikymo, medžiagų mokslo, Žemės paviršiaus ir atmosferos tyrimai, astronominiai stebėjimai) buvo atliekami erdvėlaiviui skriejant orbita aplink Žemę apie 300 km aukštyje. 1983–98 atlikta 22 (6–17 d) trukmės Spacelab skrydžiai.

3018

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką