spnta, korpusinis baldas daiktams laikyti. Daroma iš dėžinio korpuso, prie kurio tvirtinamos žemos kojelės arba cokolis, turi dureles, lentynėles, stalčius, kitas detales. Pagal paskirtį būna: drabužių spinta (garderobas), indų spinta (bufetas, dresuaras, kredensas, servantas), knygų spinta, pinigų, dokumentų ir kitų vertingų daiktų spinta (seifas). Spintos elementų turi kai kurie rašomieji stalai (biuras, kabinetas, sekreteras). Žemos skrynios pavidalo spintos gamintos jau senovės Egipte; viduramžiais jos buvo panašios į dėžę su vienvėrėmis durimis. Itin daug įvairių spintų formų susiklostė Renesanso epochoje. Spinta – populiarus baldas ir šiais laikais.

Lietuvoje

Lietuvos dvarų inventoriuose spintos minimos nuo 16 amžiaus. Dvaruose ir miestuose buvo įvairių Vakarų Europos baldų stilių spintų. Nuo 1579 Vilniuje, nuo 1672 Kaune, nuo 1752 Klaipėdoje veikė stalių cechai, kurių nariams suteikta privilegija gaminti ir spintas. 18 a. spintos gamintos A. Tyzenhauzo, Radvilų manufaktūrose. Be kitų baldų, spintų vienuolynams ir bažnyčioms pagamindavo meistrai prie vienuolynų veikiančiose dirbtuvėse.

spinta (20 a. pirma pusė, Rytų Lietuva)

Pasiturintys valstiečiai spintų turėjo jau 18 a. pabaigoje, ypač jos paplito 20 a. pradžioje. Spintose laikyti indai (indauja), maistas, mažesnėse spintelėse – vaistai, knygos, įvairios smulkmenos. Baltinius ir drabužius spintose pradėta laikyti nuo 19 a. vidurio. Spintos buvo statomos prie sienos, kambario kampe, t. p. pakabinamos. Spintas dirbo kaimų ir miestelių meistrai (Suvalkijoje, Žemaitijoje, Šiaurės Lietuvoje) ir patys valstiečiai (Rytų ir Pietryčių Lietuvoje). Spinta turėjo 1–3 vienvėres arba dvivėres duris (vientisas arba su įsprūdomis), apačioje – 1–2 stalčius. Buvo puošiamos drožinėjimu, nuo 18 a. antros pusės (ypač 19 a.) – rudame, žaliame, mėlyname fone tapytais ar štampuotais augalinių, kartais geometrinių ir gyvūninių motyvų ornamentais. Viršuje būdavo nesudėtingas profiliuotas karnizas, puoštas reljefiniais ir kiauraraščio motyvais.

Pasitaiko eklektinių spintų puošybos elementų, puskolonių, kolonų, piliastrų. 19 a. pabaigoje pradėjo plisti pramoninės gamybos spintos.

baldų pramonė

L: A. Keturka Spalva lietuvių liaudies baldų puošyboje Vilnius 1987; A. Mikėnaitė Lietuvių liaudies baldai Vilnius 1992.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką