sporà (gr. sėkla), kai kurių bakterijų, protistų, grybų, dumblių ir dalies augalų mikroskopiniai dariniai, kuriais jie dauginasi nelytiškai arba išsilaiko esant nepalankioms sąlygoms.

Pagal susidarymo vietą sporos skirstomos į endosporas (susidaro ląstelės viduje), sporangiosporas (sporangėse), zigosporas (zigosporangėse), askosporas, arba aukšliaspores (aukšliuose), bazidiosporas, arba papėdspores (ant papėdžių), ecidiosporas (ecidėse), konidijosporos (ant konidijų), uredosporas (uredžiuose), oosporas (oogonėse), karposporas (karposporofituose).

Pagal kilmę sporos skirstomos į mejosporas, kurios susidaro vykstant mejozei ir turi haploidinį chromosomų rinkinį (dauguma sporų) ir mitosporas, kurios susidaro mitozės būdu (būdingos aukšliagrybiams) ir turi diploidinį chromosomų rinkinį. Mejosporos, iš kurių išauga vienalyčiai gametofitai, vadinamos heterosporomis. Jeigu iš heterosporos išauga vyriškasis gametofitas, ji vadinama mikrospora, jeigu moteriškasis – makrospora. Organizmai, kurių visos sporos vienodos, vadinami izosporiniais, jų sporos – izosporomis.

paparčio sporos

Pagal judrumą sporos skirstomos į judrias zoosporas (turi 1, 2 ar daugiau žiuželių), nejudrias aplanosporas (žiuželių neturi, bet gali juos išauginti) ir nejudrias autosporas (žiuželių niekada neturi ir negali jų išauginti). Sporų paviršius būna lygus, raukšlėtas, dygliuotas, su įvairių formų išaugomis. Kai kurių augalų sporos (pvz., asiūklių) turi higroskopiškas išaugas (elateras). Sporas išnešioja vėjas, vanduo, gyvūnai. Esant palankioms sąlygoms sporos sudygsta. Iš bakterijų, protistų ir dumblių sporos išauga naujas individas, iš samanų sporsporos – protonema, iš šertvūnų, asiūklūnų, pataisūnų sporos – vienalytis arba dvilytis polaiškis. Bakterijų ir kai kurių protistų sporos, susidarančios nepalankiam laikotarpiui ištverti, būna labai atsparios aplinkos poveikiui, karščiui, šalčiui ir labai ilgai (kelis dešimtmečius ar net šimtus metų) išlieka gyvybingos.

Sporos, kuriomis organizmai dauginasi, yra trumpaamžės, gyvybingos išlieka nuo kelių dienų arba savaičių (pvz., asiūklių) iki kelerių metų (pvz., kai kurių šertvūnų).

849

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką