Staneli pliakalnis, Sénpilis, piliakalnis su priešpiliu Pietvės dešiniojo kranto kyšulyje, Stanelių kaime (Paukštakių seniūnija, Plungės rajono savivaldybė). Datuojamas pirmu tūkstantmečiu–13 amžiumi. Archeologijos paminklas (nuo 1998). Piliakalnis apjuostas grioviais ir pylimais. Šlaitai statūs, apie 8 m aukščio. Piliakalnio aikštelė susideda iš grioviu atskirtų dviejų dalių (bendras ilgis 72 m) – pietinės (35 m ilgio ir 10–12 m pločio) ir šiaurinės (37 m ilgio ir iki 36 m pločio). Nuo greta esančios aukštumos piliakalnį skiria pylimai (58 m ilgio, 18 m pločio, 3–4 m aukščio išorėje). Į šiaurės rytus nuo piliakalnio terasos yra priešpilis. Piliakalnis apardytas arimų, priešpilio pylimas iškasinėtas duobėmis, pietinė pašlaitė paveikta, kai užtvenkus Pietvę buvo suformuotas tvenkinys, pro rytinę ir pietinę papėdę nutiestas kelias.

Stanelių piliakalnis

Piliakalnis Istorijos instituto žvalgytas vizualiai 1948 (P. Kulikauskas), 1964 (A. Tautavičius). 2013 piliakalnio aplinkoje atlikti archeologiniai žvalgomieji tyrimai (vadovas Darius Kontrimas; tirta 15 archeologinių šurfų). Rasta keletas lipdytų puodų lygiu paviršiumi šukių, pasagvinė, žiesto puodo pakraštėlis. Radiniai datuotini 7–12 a., saugomi Žemaičių dailės muziejuje.

Manoma, kad čia stovėjo viena iš 13 a. minimų Ceklio žemės Pietvės pilies apygardos pilių (kitų pilių vietą žymi Gelindėnų ir Nugarių piliakalniai).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką