statstiniai metòdai, statistinės informacijos, kuri apibūdina tiriamų ekonominių, socialinių, demografinių ir kitų masinių reiškinių ir procesų kiekybines charakteristikas, surinkimo, apdorojimo ir analizės moksliniai metodai. Tik tinkamai pagrįsti didžiųjų skaičių dėsniu ir tikimybių teorija statistiniai metodai išryškina statistinius dėsningumus.

Statistiniai metodai skirstomi į duomenų sisteminimo ir kiekybinio aprašymo (aprašomosios statistikos) ir statistinių išvadų gavimo (indukcinės statistikos) metodus. Aprašomosios statistikos pagrindiniai metodai – duomenų klasifikavimas ir grupavimas, jų apibendrintų statistinių rodiklių (vidurkių, medianų, modų, absoliučių ir santykinių dažnių, dispersijų, standartinių nuokrypių, įvairių indeksų ir kitų) skaičiavimas ir interpretavimas, dinamikos eilučių tyrimai, koreliacinė analizė (nustato tiriamų požymių statistinius ryšius, apskaičiuojant jų koreliacijos koeficientą), regresinė analizė (nustato priklausomo kintamojo funkcinę priklausomybę nuo vieno ar daugiau nepriklausomų kintamųjų), dispersinė analizė (tiria vieno ar daugiau nepriklausomų kintamųjų poveikį priklausomam kintamajam), daugiamatės statistinės analizės metodai, naudojami tiriant daugelio nepriklausomų ir priklausomų kintamųjų sąveiką (pavyzdžiui, klasterinė analizė, faktorinė analizė). Indukcinės statistikos metodai leidžia nustatyti statistinės visumos dėsningumus pagal jos objektų dalies (imties) tyrimo rezultatus. Imtis sudaroma atrankos metodu, o statistinių sprendimų metodai (tai gali būti, pavyzdžiui, statistinės visumos parametrų įvertinimas pasikliautinuoju intervalu, kurio ribose svyruoja jos aritmetinis vidurkis ar kitas rodiklis, statistinių hipotezių apie tam tikrų imties ir statistinės visumos parametrų santykį iškėlimas ir tikrinimas) padeda su nedidele paklaida (pavyzdžiui, 1 %, 5 %) statistinių rodiklių reikšmes, gautas tiriant imtį, pritaikyti visai statistinei visumai.

Taikant statistinius metodus ekonomikoje, sociologijoje, inžinerijoje, medicinoje, istorijoje ir kitose mokslo šakose, kartu su bendraisiais dažnai naudojami ir specifiniai statistiniai metodai, būdingi tik tos srities duomenų statistinei analizei. Pavyzdžiui, ūkio statistikoje taikoma balansų metodas, sintetiniai statistiniai ekonominiai skaičiavimai (tiriant ekonominių procesų ir reiškinių susidarymo šaltinius, jų rezultatų panaudojimo ir paskirstymo kryptis), statinė ir dinaminė ekonometrinė analizė – makroekonominių reiškinių tyrimo ir prognozavimo metodų ir skaičiavimų sistema.

2166

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką