statýbos mašnos, statybos darbų mechanizacijos priemonės.

Rūšys

strėliniai kranai

Skiriamos kėlimo, transportavimo, krovimo, statybvietės parengimo, žemės darbų, polių gramzdinimo, gręžimo, akmens apdorojimo, gelžbetoninių ir betoninių konstrukcijų gamybos, apdailos, kelių ir kitos mašinos. Kai kurios statybos mašinos gali atlikti kelias operacijas arba turi keičiamus darbo padargus, pvz., kelių, žemės ir statybvietės parengiamųjų darbų statybos mašinos. Kėlimo mašinos (kranai, keltuvai) naudojamos įvairiems statybos darbams. Statybinės medžiagos statybvietėje arba gamybos vietoje perkeliamos konvejeriais, elevatoriais. Krovimo mašinomis (krautuvas) į transporto priemones ir iš jų kraunamos statybinės medžiagos. Statybvietės parengimo mašinomis šalinami kelmai (kelmarovės), krūmai (krūmapjovės), purenamas gruntas, surenkamos šaknys ir akmenys. Šios statybos mašinos dažniausiai kabinamos prie traktorių.

Žemės darbų mašinomis kasamas (ekskavatorius, hidromonitorius), kasamas ir vežamas (skreperis), tankinamas gruntas (plūktuvas, volas, hidrovibratorius), lyginamas žemės paviršius, kasamas grunto sluoksnis, pilami pylimai (buldozeris, greideris). Grunto kasimo mašinomis karjeruose atviruoju būdu t. p. kasamos naudingosios iškasenos. Poliniams pamatams įrengti naudojamasi polių gramzdinimo mašinomis: poliakalėmis, specialiomis vibracinėmis mašinomis. Statybos darbams uoliniame grunte naudojamos gręžimo mašinos (pvz., gręžimo staklės, gręžtuvai). Jomis t. p. daromos skylės monolitiniams poliams, imami grunto pavyzdžiai. Akmens apdorojimo mašinos būna stacionarios ir kilnojamosios. Iš uolienos masyvo akmuo išpjaunamas akmenpjovėmis. Šių mašinų pjovimo įrankis – abrazyvinis diskinis, grandininis, lyninis pjūklas, žiedinė freza. Akmens plokštės dailinamos šlifavimo ir poliravimo mašinomis. Akmenys trupinami akmenskaldėmis, sutrupinti rūšiuojami kretilais, sietais, kartais plaunami plautuvuose. Betoninių ir gelžbetoninių konstrukcijų gamybos mašinų yra kelios grupės. Betono mišinį ir skiedinį maišo betonmaišės ir skiedinmaišės. Cementas vežamas cementvežiais. Betono mišinys ir skiedinys gabenamas betonvežiais, betono siurbliais, paskirstomas betono klotuvais, tankinamas vibratoriais, vibraciniais stendais, vibracinėmis aikštelėmis, vakuuminėmis kameromis, centrifugomis, presais, kietinamas atmosferinio slėgio garo kamerose arba autoklavuose (0,8–1,2 MPa slėgio).

Armatūros gaminiams, metalinėms konstrukcijoms gaminti ir sujungti naudojamos stacionarios suvirinimo mašinos ir kilnojamieji aparatai. Apdailos darbų mašinomis (joms priskiriami tinkavimo agregatai, dažų trintuvės ir maišyklės, dažymo agregatai ir aparatai, parketo skutimo, šlifavimo, poliravimo ir kitos mašinos) tinkuojama, dažoma, dailinamos grindys. Keliams tiesti (bendriesiems statybos darbams) naudojamos parengiamųjų ir žemės darbų mašinos, t. p. ir specialios automobilių kelių mašinos (mineralinių medžiagų skirstytuvai, asfaltbetonio agregatai, asfaltbetonio klotuvai, gudronatoriai, plentvoliai). Prie statybos mašinų dažnai priskiriami ir mechanizuoti statybiniai įrankiai (kaltai, grąžtai, veržlėsukiai, šlifavimo ir suvirinimo mašinėlės, metalo žirklės, įvairūs purkštuvai, grunto ir betono tankintuvai); jie turi autonominį variklį arba sukimo momentas perduodamas lanksčiu velenu.

ekskavatorinės poliakalės

Gamyba

Daugiausia statybos mašinų gamina Japonija (2008 pagamino apie 30 % visų pasaulio ekskavatorių ir 90 % greiderių), Europos Sąjungos šalys (Vokietija, Švedija, Prancūzija ir kitos, iš viso Europos Sąjungoje veikia daugiau kaip 1200 šios srities bendrovių su daugiau kaip 130 000 darbuotojų, kurios gamina apie 20 % pasaulio statybos mašinų), Jungtinės Amerikos Valstijos, Kinija, Pietų Korėja (2008 pagamino apie 35 % pasaulio kompresorių). Didžiausios bendrovės: Caterpillar Inc., Deere & Company, Terex Corporation (Jungtinės Amerikos Valstijos), Komatsu, Hitachi Ltd. (Japonija), Liebherr Group (Vokietija), Atlas Copco (Švedija), Xuzhou Xugong Special Construction Machinery (Kinija).

Lietuvoje

Dažymo aparatus statybos apdailos darbams 1948 pradėjo gaminti buvęs Emilio Poselio pasaginių vinių ir dalgių fabrikas (įkurtas 1880 Naujojoje Vilnioje). 1966 fabrikas reorganizuotas į Vilniaus statybos apdailos mašinų gamyklą (1978 pirmoji SSRS pradėjo gaminti beorius dažymo agregatus). 1987 Vilniaus statybos apdailos mašinų gamykloje dirbo 2300 darbuotojų, pagaminta daugiau kaip 81 200 kompresorių, daugiau kaip 21 800 dažymo agregatų, daugiau kaip 222 600 dažų purkštuvų, daugiau kaip 325 800 dažų purkštukų, produkcija eksportuota į daugiau kaip 30 šalių. 1995 gamykla reorganizuota į akcinę bendrovę Statybos apdailos mašinos, 2006 bankrutavo. 1990 šalyje pagaminta daugiau kaip 401 400, 1995 – daugiau kaip 63 800, 2000 – daugiau kaip 7800, 2005 – daugiau kaip 20 200, 2007 – daugiau kaip 164 400, 2009 – daugiau kaip 185 400 statybos ir apdailos darbų įvairių mašinų ir įrenginių.

2687

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką