stipeñdija (lot. stipendium – mokestis, atlyginimas), piniginė pašalpa (dažniausiai mokama kas mėnesį), teikiama aukštųjų mokyklų dieninių skyrių studentams, specialiųjų vidurinių, technikos mokyklų mokiniams, mokslinius darbus rengiantiems asmenims (doktorantams, rezidentams), menininkams. Pradėta mokėti viduramžių universitetuose ir miesto mokyklose. Gali būti viešųjų įstaigų (valstybės, savivaldybės), privačių asmenų, vardinės, organizacijų stipendijos. Meno, kultūros srityje privataus asmens (mecenato) skiriama stipendija yra mecenatystės forma.

LIETUVOJE stipendijos skiriamos nuo 14 amžiaus – 1397 Jogaila paskyrė lėšų 12 studentų iš Lietuvos išlaikyti Prahos universitete. 16–19 amžiuje kai kurie studentai (beveik tik bajorai) gaudavo studijų pašalpas iš valdovų, didikų ar universiteto profesorių fundacijų. 1773–1797 Edukacinė komisija šelpė 70 Vilniaus universiteto studentų. 1832 uždarius universitetą Rusijos imperijos valdžia paskyrė Vilniaus švietimo apygardos jaunuoliams kelias stipendijas Rusijos universitetuose. 20 a. pradžioje stipendijas lietuviams pradėjo skirti (iš lietuvių visuomenės aukų) šalpos draugija Žiburėlis, Aukštųjų mokyklų moksleiviams šelpti draugija ir kitos. Nepriklausomoje Lietuvoje valstybinės stipendijos buvo skiriamos nuo 1919. Baigęs mokslą, stipendininkas 30 % gautos sumos privalėjo grąžinti. 1919–1938 valstybines stipendijas gavo 6311 studentų. Stipendija buvo 100–150 Lt dydžio, bet dažniausia viena stipendija buvo skaidoma ir skiriama 2–4 studentams. Valstybinę stipendiją gaudavo 4–5 % Lietuvos (nuo 1930 Vytauto Didžiojo) universiteto studentų. Šiek tiek grąžintinų stipendijų ar vienkartinių pašalpų skirdavo miestų savivaldybės, kooperacijos sąjungos, visuomeninės organizacijos (pvz., Lietuvių studentų susišelpimo draugija 1938 paskyrė 6 stipendijas ir 60 paskolų).

SSRS okupacijos metais įtvirtinta negrąžinamų valstybinių stipendijų sistema. Stipendijos skirtos atsižvelgiant į studentų mokymąsi ir materialinę padėtį. Be valstybinių, buvo įmonių, kolūkių ir tarybinių ūkių (30–50 % didesnės už valstybines) stipendijos. 1986 stipendijas gavo 74 % aukštųjų mokyklų studentų ir specialiųjų vidurinių mokyklų moksleivių. Stipendijų dydis kito: 1945 aukštosiose mokyklose buvo mokamos 14–21 rb, specialiosiose vidurinėse mokyklose – 8–14 rb, 1987 aukštosiose mokyklose – 40–60 rb, vidurinėse specialiosiose mokyklose – 30–45 rb stipendija. Mokslo pirmūnams stipendijos buvo padidinamos (nuo 1987/88 – 25–50 A%), kai kurie pirmūnai gaudavo vardines sąjungines (pvz., V. Lenino, K. Marxo, I. Repino, L. Tolstojaus, P. Čaikovskio; jų buvo 69, 90–130 rb dydžio) arba respublikines (Žemaitės, Salomėjos Nėries, L. Giros, V. Mickevičiaus‑Kapsuko, J. Janonio, V. Kuzmos, J. Tallat Kelpšos, Z. Angariečio, P. Cvirkos, J. Gruodžio, L. Stuokos‑Gucevičiaus, M. K. Čiurlionio, D. Rudzinsko; jų buvo 16, 100 rb dydžio) stipendijas. Dirbantieji, keliantieji kvalifikaciją kursuose ir kitose institucijose, gaudavo atlyginimo dydžio stipendiją.

Atkūrus nepriklausomybę skiriamos studijų, socialinės, skatinamosios (arba vardinės) stipendijos. Studijų stipendija (dydis metams atitinka norminę vienų studijų metų kainą) gali būti skiriama visam studijų laikotarpiui asmenims, priimtiems į pirmosios pakopos, vientisųjų studijų, antrosios pakopos studijų programų ir valstybės nefinansuojamas doktorantūros studijų vietas bei pagal Švietimo ir mokslo ministerijos tvirtinamą Geriausiai vidurinio ugdymo programą baigusiųjų eilės sudarymo tvarkos aprašą surinkusieji aukščiausius konkursinius balus. Socialinę stipendiją (lygi 3 bazinėms socialinėms išmokoms) gali gauti aukštųjų mokyklų pirmosios pakopos, vientisųjų studijų, antrosios pakopos studijų studentai ir studijuojantys pagal laipsnio nesuteikiančias studijų programas (išskyrus rezidentūrą), taip pat valstybės finansuojamose vietose ir už studijas mokantys savo lėšomis studentai, kurie yra iš nepasiturinčių šeimų arba gyvena vieni ir turi teisę gauti arba gauna socialinę pašalpą, turi nustatytą 45 % ar mažesnį darbingumo arba sunkų ar vidutinį neįgalumo lygį, yra ne vyresni kaip 25 m. ir jiems iki pilnametystės buvo nustatyta globa (rūpyba) arba jų tėvai (vienintelis iš tėvų) yra mirę. Vardinės stipendijos (Lietuvos Respublikos prezidentų ir kitos) skiriamos už ypatingus studijų ir mokslinės veiklos laimėjimus.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką