Sudárgo pliakalniai, penki piliakalniai Šakių rajono savivaldybės teritorijoje, Sudargo seniūnijoje, prie Sudargo, Grinaičių ir Burgaičių kaimų. Sudargo piliakalniai datuojami pirmu tūkstantmečiu–antro tūkstantmečio pradžia. Įeina į Nemuno kairiojo kranto Sudargo piliakalnių kompleksą.

Yra trys Burgaičių piliakalniai (Vorpilis, Pilaitė ir Bevardis) ir du Grinaičių piliakalniai (Balnakalnis ir Žydkapiai).

Burgaičių piliakalnis I (Vorpilis)

Burgaičių piliakalnis I (Vorpilis)

Burgaičių piliakalnis I (Vorpilis) yra apie 0,55 km į rytus nuo Burgaičių kaimo. Įrengtas kalvoje. Šlaitai statūs, iki 40 m aukščio. Aikštelė apvali, 30 m skersmens, jos pietiniame krašte supiltas 30 m ilgio, 0,8 m aukščio, 25 m pločio pylimas, už jo yra 15 m pločio, 1 m gylio griovys.

Į pietus ir pietvakarius nuo piliakalnio yra 1,5 ha ploto papėdės gyvenvietė.

1970 Vilniaus universiteto ekspedicija (vadovai P. Kulikauskas ir R. Kulikauskienė), 2006–08 Lietuvos istorijos instituto ekspedicijos (vadovės Vida Kliaugaitė ir Elena Pranckėnaitė) apie 570 m2 plote iki 32 cm gylio kultūriniame sluoksnyje rado stulpaviečių, darbo įrankių, papuošalų, keramikos dirbinių fragmentų, gyvūnų kaulų.

Burgaičių piliakalnis II (Pilaitė)

Burgaičių piliakalnis II (Pilaitė)

Burgaičių priešpilis, arba Burgaičių piliakalnis II (Pilaitė), yra 100 m į rytus nuo Burgaičių piliakalnio. Įrengtas kalvoje. Aikštelė trikampė, 11 × 15 m dydžio.

Aikštelės pietiniame šone yra natūralių įtvirtinimų. Šlaitai statūs, iki 33 m aukščio.

Burgaičių piliakalnis III (Bevardis)

Burgaičių piliakalnis III (Bevardis)

Burgaičių piliakalnis III (dar vadinamas Bevardžiu) yra į pietryčius nuo Pilaitės.

2005–06 atliekant archeologinius tyrinėjimus neaptikta gynybinių įtvirtinimų, kultūrinio sluoksnio ar kitų piliakalniams būdingų radinių.

2007, minint Sudargo pilies sudeginimo 690‑ąsias metines, piliakalnio prieigoje atidengtas paminklas Sudargo pilies gynėjų atminimui (skulptoriai Vidas ir Aldas Cikanos).

Grinaičių piliakalnis I (Balnakalnis)

Grinaičių piliakalnis I (Balnakalnis)

Grinaičių priešpilis, arba Girinaičių piliakalnis I (vadinamasis Balnakalnis), yra 100 m į pietryčius nuo piliakalnio. Aikštelė trapecinė, 7 × 15 × 35 m dydžio. Jos šiaurrytiniame krašte yra 0,5 m aukščio, 5 m pločio pylimas. Pietvakariniame krašte supiltas 1,8 m aukščio, 20 m pločio pylimas, už jo yra 16 m pločio, 2 m gylio griovys.

Grinaičių piliakalnis II (Žydkapiai)

Grinaičių piliakalnis II (Žydkapiai)

Grinaičių piliakalnis II (vadinamieji Žydkapiai) įrengtas kalvoje. Šlaitai statūs, iki 25 m aukščio. Aikštelė keturkampė, 30 × 40 m dydžio. Jos pietvakarinėje pusėje supiltas 30 m ilgio, 2 m aukščio, 23 m pločio pylimas. Piliakalnis suardytas 18–20 a. įrengus kapines, 1944 kasant apkasus.

1970 Vilniaus universiteto ekspedicijos (vadovai P. Kulikauskas ir R. Kulikauskienė) Grinaičių piliakalniuose 130 m2 plote rado medinių įtvirtinimų degėsių, darbo įrankių (peilis, yla, girnų fragmentai), ginklų (ietigalis, kirvis), keramikos dirbinių fragmentų.

Radiniai saugomi Lietuvos nacionaliniame muziejuje.

-Burgaičių piliakalnis; Vorpilis; Burgaičių piliakalniai; Pilaitė; -Grinaičių piliakalnis; Grinaičių piliakalniai; Žydkapiai; Balnakalnis; Bevardis

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką