Sundz (Sunzi), Sun Tzu, Sun Zu, tikr. Sun Wu 544 pr. Kr.? 496 pr. Kr.?, kinų karo veikėjas, karo teoretikas, filosofas.

Gyvenimo faktai

Maždaug nuo 512 pr. Kr. U karalystės valdovo Heliu karo ministras, generolas.

„Karo menas“

Laikomas seniausio žinomo karo mokslo traktato Karo menas (lietuvių kalba 2006) autoriumi (veikalas kartais vadinamas Sundzi vardu). Traktate jungiami konfucianizmo, daoizmo, legizmo, moizmo, in ir jang principai, sistemiškai svarstoma karo strategija ir taktika, nagrinėjami įvairūs kariniai manevrai, vietovės įtaka mūšio baigčiai.

Karo samprata

Sundzi karą suprato kaip organišką visumą, apimančią diplomatiją, mobilizaciją, žvalgybą ir kitus aspektus. Anot jo, viena svarbiausių sąlygų pergalei pasiekti yra savo ir priešo galimybių žinojimas. Tobula pergalė – kitų valstybių pajungimas savo valiai diplomatinėmis priemonėmis. Sundzi pabrėžė mūšio baigties nenuspėjamumą ir lanksčių strategijų bei taktikų naudojimo, t. p. disciplinos ir kovos dvasios svarbą.

Sundzi

Įtaka

Veikalas turėjo daug įtakos Kinijos, Japonijos, Vietnamo ir Korėjos karinei teorijai ir praktikai, studijuojamas ir šiuolaikinėse Vakarų karo mokyklose. Sundzi idėjos taikomos ne tik karyboje, bet ir diplomatijoje, ekonominėje konkurencijoje, sporte ir kitur.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką